Ćwiczenia z ekspanderem

Aby pozostać aktywnym, gdy siłownie są zamknięte, trzeba zorganizować sobie trening w domu. Mogą nam pomóc: mata, hantle, gumy, ale i ekspander. Czym jest to urządzenie? Jakie są rodzaje ekspanderów i jaki trening można z ich pomocą wykonać? Podpowiadamy!

Kiedyś ekspander to było urządzenie złożone z metalowych sprężyn, które były ze sobą połączone i stawiały ćwiczącemu opór, który chwytał za plastikowe lub drewniane rączki. Teraz ekspander wygląda trochę inaczej, a na pewno wygodniej się na nim ćwiczy.

Ekspander – czym jest?

Ekspander to urządzenie, które dzięki temu, że składa się z długiej, metalowej sprężyny, pozwala ćwiczyć w domu z obciążeniem. Ekspander może mieć uchwyty, do których wsadza się stopy, i rączkę, którą wygodnie się trzyma.

Ekspander może mieć tylko uchwyty na dłonie, który pozwala trenować z obciążeniem mięśnie rąk i klatki piersiowej.

W części urządzeń mamy w zestawie kilka sprężyn, które różnią się między sobą siłą oporu. Dzięki temu możemy różnicować poziom treningu.

Ważne jest to, że ekspander nie zabiera zbyt dużo miejsca, kosztuje kilkadziesiąt złotych i aby z nim ćwiczyć, wystarczy dodatkowo mieć tylko matę antypoślizgową.

Rodzaje ekspanderów

Są trzy rodzaje ekspanderów:

  • klasyczny, który ma prosty kształt,
  • w formie koła (jest wykorzystywany w treningach pilatesu),
  • w formie ósemki (sprężyny są na środku ze sobą złączone).

Można również wybrać ekspander metalowy, który jest mniej rozciągliwy i przeznaczony dla profesjonalistów albo gumowy, który idealnie się nada dla początkujących, którzy chcą regulować siłę oporu.

Jak ćwiczyć z ekspanderem?

W zależności od tego, nad jakimi partiami mięśni chcemy pracować, z ekspanderem można wykonywać różne ćwiczenia. Aby ćwiczyć klatkę piersiową, możemy rozciągać sprężyny przed sobą, trzymając urządzenie na wysokości ramion.

Jeśli chcemy zaangażować mięśnie brzucha, możemy położyć się na macie, zaczepić ekspander o stopy i unosić wyprostowane plecy do góry.

Gdy zależy nam na rozbudowie mięśni nóg i pośladków, można stanąć na lince, uchwyty trzymać w dłoniach, wstawać i opadać aż do przysiadu.

Ekspander może zastąpić wiele urządzeń, które znamy z siłowni – np. drążki, wyciągi czy sztangi. Warto więc szczególnie teraz go przetestować, jeśli w domowym zaciszu chcemy pracować nad formą. Pamiętajmy tylko, aby każdy trening rozpocząć rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Natomiast ekspander traktować jako urozmaicenie ćwiczeń siłowych lub kardio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *