Napoje izotoniczne
Każdy wysiłek fizyczny powoduje utratę sporej ilości wody z organizmu, którą trzeba szybko uzupełnić. Poza wodą konieczne jest także dostarczenie składników mineralnych takich jak sód, chlor, potas magnez oraz wapń, które także są wypacane podczas treningu. Popularnym rozwiązaniem na niedobory jest picie napojów izotonicznych, które świetnie nawadniają i uzupełniają utracone mikroelementy.
Napoje izotoniczne można podzielić na 3 grupy. Pierwsze to takie, których stężenie jest zbliżone do stężenia płynów ustrojowych w organizmie. Wówczas wchłanialność jest najlepsza. Ponadto wyróżnia się napoje hipotoniczne, gdy stężenie jest mniejsze oraz płyny hipertoniczne – głównie soki, które najszybciej uzupełniają brak energii dzięki węglowodanom. Niemniej najważniejszym składnikiem napojów izotonicznych jest woda. Zwierają też cenny sód, który poprawia efektywne wchłanianie i utrzymania równowagi elektrolitów. Magnez i wapń pozwalają utrzymywać właściwą temperaturę ciała oraz korzystnie wpływają na prace układu mięśniowego i nerwowego. Natomiast węglowodany, m.in. sacharoza, glukoza lub fruktoza, dają energię do wzmożonego wysiłku.
Rodzaj płynu należy dobrać do formy ćwiczeń, bo im bardziej intensywne, tym więcej węglowodanów będziemy potrzebować. Godzinny trening, np. aerobik czy jogging, nie wymaga dodatkowej dawki węglowodanów czy elektrolitów. Wystarczy woda lub rozcieńczony sok, aby organizm nie pobierał energii z węglowodanów z napoju izotonicznego, tylko z rezerwy w postaci naszej tkanki tłuszczowej. Dłuższy wysiłek, trwający do trzech godzin, którym będzie np. gra w piłkę czy w tenisa, wymagać już będzie uzupełnienia zarówno wody, jak i węglowodanów, aby nie doszło do odwodnienia czy przegrzania organizmu. W przypadku bardzo długich treningów, np. maratonów, niezbędne jest również dostarczenie elektrolitów, zwłaszcza sodu. Każdy izotonik podczas ćwiczeń należy pić powoli, małymi łykami.