Regeneracja po treningu – dlaczego jest ważna?
Trening będzie skuteczny dopiero wtedy, gdy zakończy go kompletna regeneracja organizmu. Tylko wtedy można liczyć na lepsze i co ważniejsze, długofalowe rezultaty.
Każdy program treningowy powinien zawierać szczegółowy plan również na regenerację organizmu na poszczególnych etapach ćwiczeń. Odpoczynek jest niezbędny zarówno w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, jak i w czasie zwiększania masy mięśniowej. Jednak co ważniejsze, bez właściwej regeneracji masa ciała może nawet się zwiększyć o kilka kilogramów.
Brak regeneracji przy intensywnych treningach zazwyczaj kończy się różnymi dolegliwościami. Mogą wystąpić bóle głowy, zmęczenie, nocne skurcze, ból stawów i mięśni. Warto wówczas zwiększyć ilość czasu na odpoczynek, bo tylko wtedy trening będzie efektywny.
Pierwszym krokiem jest zadbanie o odpowiedni sen. Każdy organizm jest inny, ale optymalnie należy spać od 7 do 9 godzin, by wspomóc procesy metaboliczne i pozbyć się stresu. Kolejny krok to zbilansowana kolacja. Po każdym treningu należy zjeść regenerujący posiłek z odpowiednią dawką białka, dzięki temu mięśnie będą się budować, a tłuszcz zacznie znikać. Trzeci krok to woda, której nie można zabraknąć podczas każdego treningu. Nawodnienie pozwoli pozbyć się szkodliwych toksyn z komórek, które mogą utrudniać regenerację organizmu po treningu.
Trzy żelazne zasady muszą być rzetelnie przestrzegane, aby przynosiły wyniki. Dodatkowo można zastosować specjalne suplementy, dzięki którym szybciej można uzupełnić utracony glikogen. Tego typu preparaty umożliwiają dostarczanie cennego białka, który jest niezbędne dla każdego sportowca. Co ciekawe, regenerująco po treningu zadziała też długi spacer lub spokojna wycieczka rowerowa, by spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu i dotlenić się. Regeneracja oznacza też przerwę od ćwiczeń, która po intensywnych programach może wnosić nawet kilka dni. Zazwyczaj jednak wystarczy jeden dzień. Gdy mięśnie odpoczną można wrócić na siłownię lub sale fitness, by cieszyć się z ulubionej aktywności fizycznej.