Skuteczne odchudzanie – jak się do niego zabrać?
Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest oczywiście chęć zgubienia nadprogramowych kilogramów. Niestety zaledwie niecałe 10% osób potrafi urzeczywistnić noworoczny plan na odchudzanie. Poniżej podpowiadamy jak mądrze do niego podejść i zrealizować go z sukcesem.
Marzenie o zrzuceniu zbędnych kilogramów jest niełatwe do zrealizowania. Wraz z pierwszym stycznia można zacząć wprowadzać je w życie, gdyż odkładanie zmian na później prawdopodobnie zmniejszy naszą silną wolę. Plan na odchudzanie najlepiej jest zacząć od zmiany myślenia.
Należy sobie uświadomić, że nawyków nie da się porzucić trwale z dnia na dzień. To wymaga czasu. Nowe podejście do nawyków żywieniowych, do aktywności fizycznej musimy wprowadzać stopniowo. Co zapobiegnie takim wpadkom jak poddanie się w chwili słabości (w myśl zasady wszystko albo nic). Na pewno nie wolno wymagać od siebie natychmiastowego porzucenia dotychczasowego trybu życia, bo szybko się zniechęcimy. Warto natomiast myśleć pozytywnie o wprowadzanej zmianie w naszym życiu, dzięki czemu nasz plan na odchudzanie z pewnością zakończy się sukcesem.
Drugim krokiem ku nowej, lepszej przyszłości naszego ciała oraz ducha jest dopasowanie planu odchudzania do nas, a nie odwrotnie. Pozbywanie się nagromadzonego tłuszczyku jest bowiem długoterminowym celem i wymaga dużo silnej woli. Warto zrobić listę działań, które jesteśmy w stanie podjąć, by schudnąć i zmienić nawyki żywieniowe. Dodatkowo można także określić w przybliżeniu czas, w którym chcemy zrealizować swój plan odchudzania, dzieląc go na poszczególne etapy (cele).
Jak przy każdej diecie – ważne jest również racjonalne odżywianie, które eliminuje głodzenie się. Przez stosowanie głodówki zamiast pozbywać się tłuszczyku, paradoksalnie gromadzimy go (organizm magazynuje go, gromadząc go na tzw. gorszy czas, czyli brak dostarczania mu paliwa w postaci cukru, tłuszczów). Nie mówiąc już o tym, że rezygnacja z jedzenia powoli doprowadzi nas m.in. szybkiego efektu jojo, do anemii czy innych problemów zdrowotnych. Warto natomiast szukać mniej kalorycznych zamienników swoich ulubionych produktów i przygotowywać posiłki w wersji light. Nie rezygnujmy zatem ze wszystkiego, lecz kontrolujmy kaloryczność spożywanych pokarmów.
Aby odnieść sukces, czyli zrzucić zbędne kilogramy, trzeba potraktować dietę odchudzającą jak nowy sposób odżywiania. Nowa dieta nie powinna być monotonna, powinna być smaczna i nie może opierać się tylko na jednym składniku odżywczym, np. na białku, lecz ograniczeniu tłuszczów i cukrów. Warto także posiadać tzw. skrzydłowego, który będzie nas wspierał w chwilach słabości dopingować i wzmacniać motywację np. zdjęciami przed i po, stosować system nagród (np. jeśli nie zjem słodyczy przez 2 tygodnie, to wybiorę się na masaż), unikać rutyny, wprowadzić aktywność fizyczną do swojego planu, a także działać małymi kroczkami, które zapiszemy w naszym planie odchudzania jako kolejne punkty do „odhaczenia”.