Jazda na rowerze zimą – jak się przygotować?

Jazda na rowerze zimą

Niższa temperatura kojarzy się z przerwą na większość aktywności sportowych. Zimą przecież nie da się biegać czy jeździć na rowerze. Okazuje się jednak, że to mit, bo nie ma złej pogody na rower, jest tylko źle dobrana odzież. Jednośladem można śmiało przemieszczać się nawet wtedy, gdy słupki rtęci pokazują mniej niż zero.

Jednak zarówno rower, jak i nasze ubranie muszą być do takiej jazdy dobrze skompletowane. Wtedy przejażdżka będzie przyjemna i bezpieczna. Na początek należy zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, dzięki której komfort jazdy na rowerze zimą znacznie wzrośnie. Zadaniem takiej bielizny jest odprowadzanie nadmiaru pary wodnej oraz wilgoci, która pojawia się na naszej skórze. Jest to szczególnie ważne przy wysiłku. Po pokonaniu kilku kilometrów zaczynamy się pocić, a gdy pot wystygnie silnie obniża temperaturę ciała, co jest pierwszym korkiem do wychłodzenia organizmu.

Kupując bieliznę termoaktywną należy pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze wybierz model z materiałem ochronnym na kolana i łokcie. Podczas jazdy na rowerze łatwo można „wyziębić” stawy. Przed wiatrem należy też chronić inne części ciała, dlatego koszulki i bluzy powinny mieć wszytą membranę z przodu, będącą zabezpieczeniem przed zimnym wiatrem. Natomiast w przypadku spodni bardzo ważny jest wyższy stan, który zapewni swobodę ruchów bez odsłaniania pleców na mrozie. Będzie nam ciepło w stopy, gdy założymy dwie pary grubych skarpetek, ale wtedy należy pamiętać, że buty na rower powinny być ciut większe, by krew mogła swobodnie krążyć. Na koniec najważniejsze – rękawiczki. Bez nich zimowa jazda rowerowa może skoczyć się odmrożeniem palców, a jest to ekstremalnie niebezpieczne i nieprzyjemne. Rękawiczki muszą składać się z dwóch warstw, pierwszej z ochronną membraną oraz drugiej zapewniającej ciepło naszym dłoniom. Niektóre modele sportowych rękawiczek na zimę wyposażone są również we wkładki żelowe, dzięki czemu drgania z kierownicy są minimalizowane, chroniąc nasze nadgarstki przed przeciążeniem.

Podobnie jak w przypadku samochodu, zimą warto wymienić też opony w rowerze. Są szersze od letnich, a dzięki specjalnym kolcom zapewniają lepszą przyczepność na lodzie czy zbitym śniegu. Innym sposobem na poprawę przyczepności jest obniżenie ciśnienia w oponach. Jednak powinno być to zrobione przez fachowca, bo za słabo napompowane opony będą utrudniały przemieszczanie się. Przed zimą i w jej trakcie konserwacji wymaga też łańcuch rowerowy. Należy go regularnie smarować gęstym, zimowym smarem, który ochroni łańcuch przez czynnikami atmosferycznymi, czyli mrozem, śniegiem, wiatrem oraz solą drogową, która stosowana jest na oblodzone powierzchnie. Po każdej wyprawie wskazane jest opłukanie roweru ciepłą wodą i pozostawienie go w ciepłym pomieszczeniu do wyschnięcia. Zimą ważne jest też dobre oświetlenie rowerowe, bo szybko zapadający zmrok wymaga częstego włączania świateł. W związku z tym przed każdą przejażdżką należy sprawdzić, czy oświetlenie jest sprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *