Zatrzymywanie wody w organizmie

fot. pixabay

Zdarzają się dni, kiedy wstajesz rano i wydaje Ci się, że przez noc przytyłeś kilka kilogramów? Wrażenie opuchnięcia może być spowodowane nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

Co to właściwie jest?

Zatrzymywanie się wody w organizmie ma bezpośredni związek z gospodarką wodną ciała, a mianowicie z jej zachwianiem. Prawidłowa wymiana wody jest istotna, by utrzymać na odpowiednim poziomie balans wydalanych i przyjmowanych płynów. Jeżeli równowaga ta zostaje zaburzona, wtedy może nastąpić zatrzymywanie się wody w ciele. W takim przypadku nadmiar wody gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, co powoduje dyskomfort i zmiany w organizmie. Objawy zatrzymywania się wody są charakterystyczne – to widoczna opuchlizna w różnych miejscach (szczególnie palców, kostek, twarzy), wahania wagi i występowanie cellulitu.

Jakie są tego przyczyny?

Przyczyn nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie może być wiele. Niektóre z nich są całkiem błahe i można sobie z nimi poradzić samodzielnie, np. zmieniając codzienne nawyki, inne natomiast są poważne i wymagające pomocy lekarza. Często przyczyną zatrzymywania wody są zaburzenia hormonalne. Dotyczy to szczególnie kobiet, ponieważ wahania hormonów są u nich ściśle powiązane z cyklem miesiączkowym. Opuchliznę może powodować zbyt duża ilość estrogenów, zwłaszcza w drugiej fazie cyklu, a także nieodpowiednio dobrana antykoncepcja hormonalna. Kolejną z przyczyn może stanowić nie do końca prawidłowy styl życia. Zbyt mało aktywności fizycznej, nieodpowiednie nawadnianie, zła dieta czy spożywanie dużej ilości alkoholu sprzyja pojawianiu się opuchlizny.

Należy pamiętać, że zatrzymywanie wody w ciele jest również skutkiem wielu chorób wymagających leczenia, należą do nich np. źle działające naczynia włosowate, zaburzenia w działaniu systemu limfatycznego, problemy z funkcjonowaniem nerek i kłopoty z ciśnieniem krwi. Jeżeli nadmierne gromadzenie się wody w organizmie zdarza się często i jest długotrwałe, wtedy trzeba zrobić szereg badań, by wykluczyć chorobę.

Jak można temu zaradzić?

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie cierpimy na którąś z chorób powodujących zatrzymywanie wody w organizmie to musimy przyjrzeć się naszym codziennym nawykom. Bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie one stoją za tą przykrą dolegliwością. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie:

  • Zwiększenie ilości spożywanej wody – suma spożywanej wody to indywidualna kwestia zależna np. od ilości aktywności fizycznej danej osoby, jednak wskazane jest picie minimum 1,5 l płynów na dzień.
  • Odpowiednia dieta – należy ograniczyć produkty przetworzone (takie jak fast foody) oraz zawierające dużą ilość soli. Pomocne jest włączenie do diety warzyw i owoców.
  • Aktywność fizyczna –do codziennego planu dnia warto dodać ruch. Nie muszą to być bardzo intensywne ćwiczenia, czasem w zupełności wystarczy spacer lub jazda na rowerze.
  • Napary ziołowe – napary z pokrzywy, mniszka lekarskiego, czystka czy skrzypu pomagają pozbyć się problemu puchnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *