Kalari – sztuka walki w sali fitness
Coraz częściej słyszy się o nowej formie treningu, który opiera się na mało znanej w Europie sztuce walki. Kalari to pradawna technika, którą stworzono w Indiach. Wojownicy, inspirując się życiem zwierząt, obmyślili osiem pozycji, które były podstawą sztuki walki. Wyróżnia się pozycje: kota, lewa, dzika, węża, konia, słonia, a nawet ryby. Każda wyzwala inne atuty wojownika.
Kalari to przede wszystkim uderzenia z wyskoku, silne kapnięcia, przechwyty, dźwignie oraz obalenia w parterze. Ta sztuka walki wykorzystuje również prostą broń: kije, pałki, noże oraz charakterystyczny giętki miecz.
Ojczyzną kalari jest region Kerala w południowo-wschodnich Indiach. Początków tej intensywnej sztuki walki należy szukać już w IV wieku. Obecnie indyjska metoda walki pojawia się w unowocześnionej wersji w klubach fitness, gdzie dzięki niej można zbudować kondycję i ciało ze stali. Ponadto kalari wiąże się ściśle z medytacją i ćwiczeniami dochodowymi, dlatego treningi obejmują prócz ciała także umysł. Efektem regularnych treningów jest elastyczne i sprawne ciało oraz duchowa i umysłowa harmonia.
Warunkiem uprawiania kalari jest szybkość oraz zwinność, dlatego ciało można przygotować za sprawą specjalnych masaży, które wykonuje się stopami. W Indiach uznawane są one za lecznicze. Trening kalari przeznaczony jest bowiem dla osób sprawnych fizycznie, które chcą wzmocnić wszystkie partie mięśni i poprawić kondycję. Tradycyjny trening rozpoczyna się od walki z przeciwnikiem. Najpierw jest on nieuzbrojony. W kolejnym etapie posiada on już broń. Dla bezpieczeństwa nauka walki z bronią odbywa się z użyciem drewnianych przedmiotów, by żaden z ćwiczących nie zrobił sobie krzywdy.
Kalari to bez wątpienia bardzo intensywny trening, który pozwala spalić nawet 1000 kalorii w ciągu godziny. Ćwiczy się wszystkie partie mięśniowe oraz koordynację i równowagę. W ofertach klubów fitness można spotkać lżejsze wersje kalari, gdzie trenuje się przede wszystkim kopnięcia i uderzenia. Trening pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz metabolizm. Jest też świetnym rozwiązaniem na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale efekty nie są natychmiastowe. Kalari wymaga dużego zaangażowania w ćwiczenia oraz systematyczności. Osoby, które mają problemy z sercem i stawami nie powinny uprawiać tego rodzaju sztuki walki, bo może być to zbyt duże obciążenie fizyczne dla organizmu.