Bike-fitting, czyli rower na miarę

Female Cyclist Making Excercise On Race Bike. Image With Panning

Jazda na rowerze to samo zdrowie. Pozytywnie wpływa na krążenie krwi, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ogólne samopoczucie. Jednak spędzenie kilku godzin na rowerze niekiedy kończy się bólem stawów oraz mięśni, szczególnie karku i pleców. Wynika to z niewłaściwej pozycji przyjmowanej na rowerze oraz źle dobranego sprzętu.

Dlatego też, by wyeliminować te sytuacje, warto skorzystać ze specjalistycznego badania, dzięki któremu rower będzie pod każdym względem dopasowany do naszego ciała. Tego typu diagnoza, określana jest jako bike-fitting, dostępna jest w wielu punktach profesjonalnej obsługi rowerowej. Kompleksowa ocena postawy na rowerze i szczegółowe dobranie wszystkich elementów, począwszy od obuwia, kończąc na rowerowych dodatkach, sprawi że jazda na rowerze będzie przyjemna, bezpieczna i przede wszystkim zdrowa.

Dobierz rower do sylwetki

Odpowiednia pozycja na rowerze pozwala uzyskać maksymalną wydajność oraz uniknąć przykrych kontuzji. Zwiększa się komfort i przyjemność z jazdy rowerem. Warto zaznaczyć, że nie ma jednej zasady w bike-fittingu, którą można zastosować do każdego człowieka. Właściwa pozycja na rowerze związana jest z indywidualną biomechaniką ciała oraz preferencjami danej osoby, dlatego każdy przechodzi oddzielne badanie. Wtedy możemy mieć pewność, że w trakcie jazdy nie nabawiamy się urazów kolan, bioder czy pleców. Pomiary rowerzysty wykonywane są w czasie jazdy. Obserwacja w bezruchu uniemożliwia zebranie kompletnych informacji do ustalenia aerodynamicznej pozycji na rowerze. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które trenują triathlon, gdzie trzeba szybko zejść i wejść na rower. Niewłaściwe ustawienia mogą zaprzepaścić szansę na zwycięstwo w zawodach. Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrany sprzęt to połowa sukcesu w sporcie. Badanie bike-fitting nie należy do najtańszych usług. Jego koszt to około 600 zł, w zależności od firmy, przeprowadzającej ocenę.

Na czym polega bike-fitting?

Bike-fitting rozpoczyna się od rozmowy występnej, podczas której technik wyjaśnia podstawowe błędy, będące przyczynami kontuzji. Następnie wykonywana jest ocena elastyczności, czyli dokładne określanie fizycznych cech rowerzysty. Najczęściej jest to ocena budowy stopy, ułożenia kolan, krzywizny kręgosłupa, zasięgu ramion oraz długości nóg. Kolejnym elementem badania jest widok boczny, kiedy to obserwując z boku pozycję ciała, można dostrzec nieprawidłowości i skorygować je. Technik ustawia siodełko, kierownicę oraz pedały najbardziej optymalnie dla danej sylwetki. Natomiast widok przedni pozwala na określenie właściwego ułożenia bioder, kolan oraz stóp, zmniejszając w ten sposób obciążenie na stawach. Po tygodniu prowadzona jest konsultacja telefoniczna w celu ustalenia efektywności ustawień oraz ewentualnych poprawek w postawie i sprzęcie rowerowym.

Komentarze
  1. Dżoolka Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *