Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Cwiczenia na kregoslup

Fizjoterapeuci zauważają, że problemy z kręgosłupem zaczyna przejawiać coraz większa cześć społeczeństwa. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że kondycja kręgosłupa zależy od wielu czynności, które są cyklicznie powtarzane każdego dnia.

Dla przykładu człowiek w czasie czuwania i pracy wykonuje około 600 ruchów głową na godzinę utrzymując ważącą trzy kilogramy głowę. Kręgosłup przez cały czas jest bardzo obciążony. Dlatego warto znaleźć kilka minut każdego dnia, aby się o niego zatroszczyć.

Gimnastykę profilaktyczną i leczniczą powinno się przeplatać także ćwiczeniami, które można wykonywać w każdych warunkach. Najprostszymi elementami takiej gimnastyki są: przeciąganie się, napinanie mięśni brzucha, wykonywanie tułowiem ruchów kolistych, założenie obu rąk na kark i wykonywanie przeprostu kręgosłupa piersiowego poprzez wciąganie łopatek, unoszenie obu rąk do góry, wykonywanie kilku przysiadów z zachowaniem właściwych krzywizn kręgosłupa, a także stawanie przy ścianie, w taki sposób, aby głowa, pośladki i pięty do niej przylegały. Taki zestaw ćwiczeń można wykonywać podczas pracy, między sprawowaniem codziennych, domowych obowiązków.

Konkretny zestaw ćwiczeń na wzmacnianie i rozciąganie mięśni kręgosłupa powinien być dostosowany do poszczególnych jego partii. Inne ćwiczenia są zalecane przy kłopotach z częścią lędźwiową, inne piersiową, a jeszcze inne z szyjną częścią kręgosłupa. Dbanie o kręgosłup warto zacząć od wzmacniania mięśni brzucha, ponieważ silne mięśnie grzbietu i brzucha doskonale stabilizują kręgosłup.

Ćwiczenia odpowiednie do wzmacniania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym:
•    Podczas leżenia na podłodze, na plecach, ugnij nogi w kolanach, a ręce włóż pod głowę. Następnie napnij mięśnie brzucha przyciągając kręgosłup do ziemi. Wytrzymaj przez około 5 sekund, a następnie rozluźnij mięśnie,
•    W czasie leżenia na plecach zegnij w kolanie raz prawą, raz lewą nogę i przyciągaj je po kolei rękoma do siebie.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup w odcinku piersiowym:
•    Stojąc staraj się wykonywać skłony w lewo i prawo,
•    Przyjmij pozycję stojącą i rozłóż ręce na boki. Następnie patrząc na lewą dłoń wykonaj skręt tułowia w lewo, i patrząc na prawą dłoń, wykonaj skręt w prawą stronę.

Ćwiczenia leczące szyjny odcinek kręgosłupa:
•    Wykonuj powoli głębokie skłony głowy w przód i w tył,
•    Poruszaj głową na boki, tak aby na przemian dotykać uchem nieruchomych ramion,
•    Ćwicz powolne i szerokie krążenia głową, raz w jedną, raz w drugą stronę.

Zestawów ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa jest wiele. Warto jednak pamiętać, aby wykonywać je regularnie, ponieważ aktywność fizyczna i dobór odpowiednich ćwiczeń pozwalają na cieszenie się sprawnością przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.