Dieta ketogeniczna

Wiele osób przeszukuje Internet w celu znalezienia odpowiedniej dla siebie diety odchudzającej. Nie zawsze wynika to z chęci zrzucenia nadmiernych kilogramów, a mieści się w ramach terapii uciążliwych schorzeń. W takim przypadku dieta ma kolosalne znaczenie dla poprawy zdrowia. W jakim celu stosuje się dietę ketogeniczną? Na ile jest ona skuteczna?

Stan ketozy – jak działa dieta ketogeniczna?

Dietę ketogeniczną opracował Russel Wilder w pierwszej połowie XX wieku.  Interesuje się nią coraz więcej osób. Jest radykalną zmianą sposobu odżywienia, która polega na całkowitym zastąpieniu węglowodanów przez tłuszcze. Badania wykazały, że taki mechanizm działania nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a prowadzi do jej redukcji. Wówczas organizm pozyskuje energię z własnej tkanki tłuszczowej, powodując z czasem jej zmniejszanie. Zjawisko to zostało nazwane stanem ketozy. Ketoza, czyli proces rozpadu tłuszczów, podczas którego stężenie ciał ketonowych we krwi przekracza stężenie glukozy. Niska ilość węglowodanów zatrzymuje uczucie głodu, a wzrasta gdy w diecie jest ich za dużo.

Podstawy diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nie ma za wiele wspólnego z piramidą zdrowego żywienia, u której podstawę stanowią produkty zbożowe jako najważniejsze źródło energii. Główne założenia diety są proste: tłuszcze zamiast węglowodanów. Do codziennego menu włączamy produkty z wysoką zawartością tłuszczu i niskowęglowodanowe. Tłuszcze powinny stanowić 80-90%, a 10-20% węglowodany i białko. Wśród wysokotłuszczowych produktów można wymienić: tłuste mięsa, ryby, oleje, smalec, masło, mleko, śmietanę, majonez i orzechy. Wskazane są tłuszcze nierafinowane, tłoczone na zimno, czyli oliwa z oliwek, olej kokosowy, sezamowy lub z awokado i masło kokosowe. Oprócz tego należy ograniczyć posiłki zawierające cukier, w tym niektóre warzywa, owoce i ich przetwory. Na liście niedozwolonych artykułów spożywczych znajdują się także produkty skrobiowe, zbożowe i wysoko przetworzone. Pożądane w diecie owoce to awokado, a z warzyw brokuły, papryki, pomidory, ogórki.

Wady diety ketogenicznej

Skuteczność i bezpieczeństwo diety zależy od opracowania odpowiedniego planu żywieniowego dla danej osoby. Wiąże się to z wykonaniem niezbędnych badań, więc powinna być ona przeprowadzona wyłącznie pod kontrolą lekarza i doświadczonego dietetyka. Komponowanie nowych jadłospisów wymaga czasu i ścisłego przestrzegania zasad diety. Początkujący napotkają wiele trudności, nie tylko stawianych przez umysł, ale i organizm. Wynika to z przyswajania go do zupełnie nowego metabolizmu, więc trzeba przygotować się na nieprzyjemne objawy.
Do wad diety ketogenicznej należy spore ograniczenie owoców i warzyw. Z tego względu jest uboga w witaminy, które trzeba uzupełniać właściwymi suplementami. Brak błonnika w diecie powoduje dokuczliwe zaparcia. Mogą pojawić się problemy skórne w postaci trądziku, ogólne rozdrażnienie i apatia. Nieprawidłowe stosowanie diety może doprowadzić do kwasicy ketonowej, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i w najgorszym przypadku wywołuje powstawanie kamieni nerkowych.

Przeciwwskazania

Ketoza nie jest zalecana osobom otyłym, ze względu na ich zwykle gorszy stan zdrowia. Nie mogą jej stosować osoby mające problemy z nerkami, wątrobą i trzustką, ponieważ organy te muszą być w pełni sprawne, aby przejść bez większych komplikacji przez procesy metaboliczne i w dużej ilości uwalniać ciała ketonowe. Nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zalety diety ketogenicznej

Do zalet diety zalicza się spadek tkanki tłuszczowej, co pozytywnie wpływa na pracę serca, nerek. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i minimalizuje poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów zapobiegając zawałom serca, udarom i miażdżycy tętnic. Wspomaga w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy. Zbawiennie działa także na silne bóle głowy oraz bezsenność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *