Dopasuj dietę do cyklu treningowego
Wiesz, że aby zatrzymać ciało w dobrej formie, musisz odpowiednio o nie dbać. Najważniejszy jest ruch. Liczy się nawet najmniejsza aktywność fizyczna. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia zwalniają Cię z odpowiedzialności za to, co jesz. Wizyta na basenie czy wycieczka rowerowa nie usprawiedliwiają Cię przed spałaszowaniem kolejnego pączka.
W parze z regularnymi ćwiczeniami powinna iść dobrze zbilansowana dieta o dobrze wyważonej kaloryczności. Nie możesz pozwolić sobie na rygorystyczne menu, kiedy regularnie forsujesz się na siłowni. W zależności od tego, jak duży jest Twój wysiłek fizyczny i jak często trenujesz, a także ile masz lat i ile ważysz – Twoje menu powinno liczyć odpowiednią ilość kalorii. Im wyższe jest zużywanie energii, tym bardziej kaloryczny powinien być jadłospis:
- Jeśli ćwiczysz codziennie i intensywnie – Twój organizm zużywa więcej energii, a więc musisz dostarczyć mu „paliwa”. Możesz tak komponować posiłki, by w ciągu dnia składały się na 2700-3800 kalorii.
- Jeśli wybierasz treningi 2-3 razy w tygodniu i podczas ćwiczeń dajesz z siebie wszystko w ciągu dnia musisz zjadać posiłki o wartości 2100-3000 kalorii.
- Jeden trening tygodniowo wymaga od 1500 do 2500 kalorii.
Ważne jest też, byś dobrze zaplanował swój harmonogram żywieniowy, usystematyzował go i urozmaicił. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej. To uchroni Cię przed napadami wilczego głodu, a zatem ustrzeże przed nierozsądnym podjadaniem. Optymalnie jest zjadać pięć posiłków dziennie w odstępach około 3-godzinnych. Ważne też, by ostatni zjeść najpóźniej na 2 godziny przed snem.
Jeśli ćwiczysz to na pewno wiesz, że objadanie się przed samym treningiem to nic dobrego. Dlatego lepiej, kiedy chwyci Cię głód sięgnąć po przekąskę, w skład której wchodzą cukry złożone – które dodadzą Ci energii do ćwiczeń. Z kolei posiłki białkowe najlepiej spożywać na kolację. Białko jest wymagane do regeneracji organizmu i wzmacniania mięśni, więc w nocy będzie dobrze trawione.