Erytrytol – alternatywa dla białego cukru

Erytrytol jest świetnym zamiennikiem klasycznego cukru, szczególnie dla osób walczących z otyłością.  Erytrol jest przydatny z uwagi na właściwości prozdrowotne oraz lubiany ze względu na smak i szerokie zastosowanie w kuchni. Z jakich powodów jeszcze powinien on znaleźć się w Twojej diecie?

Alternatywa dla tradycyjnego cukru

Biały cukier jest produktem wysoko przetworzonym, zawierającym dużo kalorii i nie wnoszącym żadnych odżywczych wartości do organizmu. Występuje w wielu produktach, a dużo osób serwuje go sobie w jeszcze większych ilościach kupując słodycze lub przygotowując słodkie wypieki. Osoby, które dbają o swój styl życia, uważnie dobierają produkty do swojej diety, ale też tak, aby nie pozbawić siebie przyjemności z jedzenia słodkości.
Erytrytol zyskuje coraz większe znaczenie w przemyśle spożywczym. Stosuje się go jako substancję słodzącą w żywności (E968) o niskiej kaloryczności, np. w cukierkach, gumach do żucia. Jest jednym z najchętniej wybieranych zdrowych zamienników cukru.

Czym jest erytrol?

Erytrytol należy do alkoholi cukrowych zwanych poliolami. Naturalnie w mniejszych ilościach występuje w owocach, czerwonym winie i wodorostach. Ma postać przezroczystych kryształków i posiada delikatnie mentolowy posmak. Nie może być syntetyzowany chemicznie, więc powstaje w procesie biotechnologii, zazwyczaj w efekcie fermentacji przez różne gatunki drożdży, czy innych mikroorganizmów.

Erytrytol – w jakich ilościach może być przyjmowany?

Badania sprawdzające bezpieczeństwo stosowania erytrytolu wykazały, że jest on dobrze tolerowany przez organizm. Erytrytol stosowany doustnie nie ulega przemianom metabolicznym i jest wydalany wraz z moczem. Erytrytol spożywany w większych dawkach niż zalecane dzienne spożycie również nie wywołuje negatywnych skutków. Nadmierne spożycie innych słodzików może powodować wzdęcia i biegunki. W przypadku erytrolu nie zaobserwowano takich dolegliwości.

Erytrytol posiada wiele prozdrowotnych właściwości

Konsumenci cenią erytrytol za słodkość na poziomie 60-80% względem sacharozy oraz niską kaloryczność. Z badań nad tą substancją wynika też, że ma zdolność usuwania wolnych rodników i może działać antyoksydacyjnie.
Nie podnosi poziomu glukozy oraz insuliny we krwi, dlatego erytrol mogą spokojnie włączyć do swojej diety diabetycy oraz osoby dbające o szczupłą sylwetkę. W dodatku wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym. Inną zaletą erytrolu jest to, że nie stanowi pożywki dla grzybów, zatem można go przyjmować przy problemach z układem pokarmowym, nie nasila nawracających infekcji intymnych oraz nie jest przeciwwskazaniem przy zmianach skórnych.  Oprócz tego erytrol jest wykorzystywany w produkcji preparatów do pielęgnacji jamy ustnej. Używany jako zamiennik cukru pomaga zredukować ryzyko rozwoju próchnicy.
Jest substancją całkowicie bezpieczną dla kobiet w ciąży i dzieci powyżej 3. roku życia.

Erytrytol podczas odchudzania

Wartość energetyczna erytrolu wynosi 0,2 kcal/1 g, a indeks glikemiczny jest zerowy. Łyżeczka zwykłego, stołowego cukru to 4 kcal, podczas gdy erytrytol ma 20 razy niższą kaloryczność. To sprawia, że jest dobrym zamiennikiem dla osób na diecie odchudzającej.

Erytrytol do pieczenia

Do niektórych domowych wypieków można użyć erytrolu zamiast tradycyjnego cukru. Substancja wytrzymuje wysokie temperatury. Jeśli zależy nam, aby deser był słodki, jak w przypadku użycia białego cukru, dodajemy zamiennik w nieco większych ilościach. Sprawdzi się on także w produktach poddawanych gotowaniu.
Erytrytol nie może zostać wykorzystany do ciast drożdżowych i chleba, ponieważ drożdże nie potrafią fermentować polioli. Można go śmiało stosować do wypiekania ciast babkowych, jogurtowych i ucieranych.

Ksylitol czy erytrol?

Obydwie substancje wykazują pewne właściwości prozdrowotne. Jednak ksylitol może powodować dyskomfort żołądkowo-jelitowy, a przy nadmiernym spożyciu efekt przeczyszczający. Jego zaletą jest natomiast lepsze przyswajanie przez organizm wapnia  oraz witamin z grupy B. W diecie odchudzającej lepiej będzie stosować erytrytol, ponieważ prawie wcale nie dostarcza kalorii, podczas gdy kaloryczność ksylitolu wynosi 2,4 kcal/1 g.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *