Fit&Slide

Trening Fit&Slide

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Modzie na ćwiczenia poddaje się każdy, bo dzięki aktywności fizycznej dbamy nie tylko o wygląd, ale również o nasze zdrowie. Ćwiczyć można w domu, w parku, na siłowni czy w sali fitness. Opcji jest nieskończenie wiele i cały czas pojawiają się nowe formy, których zadaniem jest przeobrażenie ćwiczeń z obowiązku w czystą przyjemność.

Jeżeli jesteś fanem mocnego wysiłku z pewnością do gustu przypadnie ci trening Fit&Slide, czyli program ćwiczeń wykorzystujący ruch poślizgowy. Trening został opracowany przez Joannę i Dariusza Brzezińskich, którzy do tradycyjnych ćwiczeń dodali również elementy z zajęć rehabilitacyjnych, w wyniku czego powstał trening, który bardzo „daje w kość”, ale nie obciąża stawów.

Problemem, z jakim ma walczyć trening, Fit&Slide jest brak prostej postawy, a co za tym idzie bardzo słabe mięśnie ramion i pleców. Większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, dlatego mięśnie w rejonie klatki piersiowej wiotczeją. Można jednak temu przeciwdziałać wykonując odpowiedni zestaw ćwiczeń. Cały trening rozpoczyna nietypowa rozgrzewka, bo zamiast sesji na bieżni czy rowerku, trzeba się ślizgać… Rozgrzewka push up slide polega na prostych ruchach, ale wymaga mocnego napięcia mięśni. Do ćwiczeń potrzebne będą np. ściereczki do kurzu, dzięki którym łatwiej o płynny ruch. Uklęknij, wyprostuj plecy i ramiona na wysokości braków. Ćwiczenie polega na przybliżaniu klatki piersiowej do ziemi, spokojnie ślizgając się raz jedną dłonią w prawo, a raz w lewo.

Z podkładkami można wykonywać wiele innych ćwiczeń, m.in. brzuszki oraz wypady. Wersja „slide” gwarantuje silne napięcie mięśni brzucha, by zachować równowagę. Podobnie wpływa to na mięśnie pośladków, których napięcie także ułatwia utrzymanie prostej postawy. W treningu Fit&Slide ważne jest również odpowiednie oddychanie i pilnowanie tętna na średnim poziomie, bo to zapewnia najlepsze efekty. Stworzono dwa programy treningowe, jeden specjalnie dla kobiet, drugi dla mężczyzn. Oba jednak składają się z trzech obwodów, w którym znajdują się po cztery ćwiczenia. Każde należy powtórzyć 10 razy.

Wśród ćwiczeń Fit&Slide można wymienić kilka najczęściej występujących.

  1. Po pierwsze koła – będąc w podporze z rękami na podkładkach wysuwamy obie ręce do przodu i wracamy kolistym ruchem do pierwszej pozycji.
  2. Po drugie slide back – w pozycji stojącej, obie stopy są na podkładkach i naprzemiennie wyprowadzamy nogi w tył.
  3. Po trzecie brzuszki – tradycyjne brzuszki (ręce zaplecione na karku, nogi wyprostowane) wzbogacone zostały o ruch slide. Stopy ustawione są na podkładkach i przy unoszeniu barków przysuwamy je do pośladków. Mięśnie brzuch napinają się mocno, przez co ruch jest efektywniejszy.

Wersji ćwiczeń jest znacznie więcej i wszystkie wymagają sporego wysiłku, ale to również zapewnia wymarzone rezultaty w postaci wyrzeźbionej sylwetki. Co ważne, trening Fit&Slide rekomendowany jest przez ortopedów, bo w przeciwieństwie do wielu programów nie obciąża stawów. Ruch jest spokojny i dokładny, dlatego nie ma obawy o dodatkowe obciążanie. Taki trening pod czujnym okiem specjalistów może wykonywać każdy, bez względu na wiek czy wagę, ale warunkiem jest posiadanie dobrych podkładek, by dobrze wykonywać ćwiczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *