Ile ćwiczyć, by zachować zdrowie?
Jak zachować zdrowie i kondycję nie mając zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną? Ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć, by zachować formę? Na takie pytania odpowiedzi szuka większość z nas. Trudno bowiem spędzać po kilka godzin dziennie na siłowni i wykonywać różne serie ćwiczeń na wszystkie partie ciała, szczególnie gdy jest się młodym i zapracowanym rodzicem. Sprawność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie, dlatego na żadnym etapie życia nie można zapominać o aktywności. Na szczęście niewiele potrzeba – dla naszego zdrowia i kondycji wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie, by cieszyć się z dobrej formy.
Ćwiczenia muszą iść w parze ze zdrowym odżywianiem, ubogim w produkty przetworzone, a bogatym w świeże warzywa, owoce, ryby, chude mięso, błonnik oraz wodę. Zdaniem specjalistów połączenie odpowiedniej diety z półgodzinnym marszem tygodniowo pozwoli zachować zdrowie na długie lata. Oznacza to, że nawet lekki trucht każdego dnia przez 10 minut da efekt w postaci wzrostu tętna, a to pozytywnie oddziałuje na serce i płuca. Energiczny spacer nie dość, że jest przyjemny to równie gwarantuje dobre samopoczucie i właściwą wydolność, dlatego taką aktywność można uprawiać codziennie – spacerując z rodziną czy z psem.
Z czasem spacerowanie może przeistoczyć się w bieganie, które jako ćwiczenie aerobowe pozwala zadbać również o zgrabną sylwetkę. Półgodzinny bieg 4 razy w tygodniu przyczyni się do wzrostu wydolności płuc i doskonałej kondycji. Bieganie można zastąpić pływaniem, które również zapewnia wiele spalonych kalorii. Godzina zabawy na basenie dwa razy w tygodniu to recepta na idealną formę. Prozdrowotnym treningiem jest również jazda na rowerze, którą łatwo wprowadzić do codziennych czynności. Wystarczy bowiem zastąpić samochód rowerem i każdego dnia aktywnie rozpoczynać dzień. Jeżeli to niemożliwe – rodzinna wycieczka rowerowa w weekend z pewnością spodoba się każdemu.
Regularny trening jest ważny, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak ćwiczenia muszą łączyć się z odpoczynkiem. Całe ciało wymaga regeneracji i porządnej dawki snu, czyli 6-8 godzin na dobę, szczególnie po bardziej intensywnym treningu. Jednak, jeśli brakuje ci czasu na dłuższe i systematyczne wizyty w klubie fitness, nie należy rezygnować. W tym wypadku lepiej bowiem zrobić trochę niż wcale. Nie trudno przecież zastąpić windę schodami, a drogę z pracy i do pracy pokonywać pieszo. Wystarczy jedynie dwadzieścia minut raz na dwa tygodnie, by nasze serce biło znacznie sprawniej, a płuca pracowały bez zarzutu. Odpowiednie funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia bardzo pozytywnie wpływa na działanie całego organizmu, dlatego te kilkanaście minut treningu jest tak ważne, wręcz niezbędne do zachowania zdrowia.