Jak pogodzić aktywność fizyczną z codziennymi obowiązkami?

Aktywność fizyczna niezbędna dla zdrowia

fot. blas/bigstockphoto.com

W czasach, gdy większość z nas żyje szybko i nie może nadążyć z codziennymi obowiązkami, trudno znaleźć wolną godzinę na jogging czy fitness. Jak zatem pogodzić aktywność fizyczną z codziennymi obowiązkami? Podstawą jest dobra organizacja czasu oraz przede wszystkim silna motywacja.

Domowe obowiązki pochłaniają nieraz cały wolny czas po pracy. Zrobienie zakupów, ugotowanie obiadu, posprzątanie domu czy opieka nad dziećmi składają się na kolejny etat. Trudno przy natłoku tak wielu zajęć rozważać jeszcze wyjście na siłownię i kolejny wysiłek. To jednak tylko pozory. Regularna aktywność fizyczna nie jest dodatkowym sposobem na zmęczenie, ale przyjemnością, która pozytywnie wpływa na cały nasz organizm. Sport oznacza więcej energii do działania, lepszą wydolność i mniejszy obwód w pasie. Dzięki temu codzienne obowiązki nie będą tak przytłaczające.

Aktywność fizyczna ma różne oblicza. Do jednych jest to aerobik lub jogging, dla innych rower, podnoszenie ciężarów czy piłka nożna. Każdy powinien wybrać tę formę, która niesie dla niego najwięcej radości. Wówczas ćwiczenia nie są żadną koniecznością, tylko jedynym z elementów danego dnia. Przydatnym narzędziem do zarządzania czasem jest zwykły kalendarz. Można go prowadzić w telefonie i zawsze mieć pod ręką. Zapisując wszystkie obowiązki, jakie czekają nas danego dnia, łatwiej jest rozplanować, kiedy możemy wybrać się do klubu fitness. Ponadto taki terminarz daje obraz na co poświęcamy za dużo, a na co mało swojego czasu.

Plan działania to pierwszy i najważniejszy krok do pogodzenia aktywności fizycznymi z domowymi obowiązkami. Do jednych poranna godzina ćwiczeń okaże się najlepszym rozpoczęciem dnia, inni przyjemność czerpać będą z wieczornego treningu. Już po kilku tygodniach okaże się, że ćwiczenia nie zabierają wcale czasu, tylko wspomagają naszą efektywność. Sprawne kontrolowanie czasu jest kluczem do optymalnego wykorzystywania każdej wolnej godziny. Dzięki temu nasz dzień będzie przyjemny i korzystny dla pracy całego organizmu. Aktywność fizyczną dodatkowo można wprowadzić do codziennych obowiązków. Napinanie mięśni przy odkurzaniu oraz kilka skłonów przed telewizorem to przyjemne urozmaicenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.