Jazda na rowerze a zdrowie

Jazda na rowerze to morze zdrowotnych korzyści. Znany od wieków pojazd stanowi wygodny i bardzo wartościowy sposób na poruszanie się. Za sprawą jazdy na rowerze aktywizujemy całe ciało do pracy i jednocześnie pozbywamy się złych emocji. Delikatny wysiłek fizyczny pozwala na tego typu ćwiczenia każdemu, bez względu na wiek i poziom sprawność fizycznej, bo intensywność treningu na rowerze każdy dopasowuje do własnych potrzeb.

Poprawia kondycję i koordynację

W czasie jazdy na rowerze pracują przede wszystkim łydki, uda oraz pośladki, jednak ze względu na konieczność utrzymania prostej postawy również mięśnie brzucha oraz kończyn górnych muszą być napięte. Co ważniejsze, stawy: kolanowy, biodrowy oraz kostki są odciążone, więc w przeciwieństwie do biegania, rower sprawdzi się dla seniorów lub osób po kontuzji. Kolejnym atutem jazdy na rowerze jest konieczność utrzymywania równowagi, co pozwala utrzymywać poprawnej postawy także poza rowerem.

Spala nadprogramowe kalorie

Spokojna godzina jazdy na rowerze to około 300 spalonych kalorii. Bardziej intensywne treningi zapewniają nawet dwukrotnie wyższy ubytek kaloryczny, dlatego rower polecany jest przez trenerów dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.  Codzienna jazda na rowerze do pracy pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała, bez większych trudności i konieczności korzystania z siłowni.

Dba o zdrowie

Rower polecany jest także przez kardiologów, którzy jazdę na rowerze określają jako lek zapobiegający miażdżycą. Cykliczne sesje po około 40 minut na rowerze to gwarancją obniżenia poziom „złego” cholesterolu (LDL), przy jednoczesnym podwyższeniu tego „dobrego” (HDL). Ponadto jazda na rowerze zwiększa się aktywności limfocytów, które wspomagają odporność organizmu i chronią przed wirusami.

Poprawia samopoczucie

Jazda na rowerze to doskonały sposób na dotlenienie organizmu. Głęboki oddech na wygodnym rowerze podczas wycieczki do lasu to recepta na poprawę samopoczucia i zastrzyk pozytywnej energii na wiele kolejnych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.