Jukari – akrobatyczny trening na linach

Cyrkowcy należą do najbardziej wysportowanych osób. Umiejętności akrobatyczne wymagają ogromnej sprawności fizycznej, której nabiera się dzięki regularnym ćwiczeniom. Teraz za sprawą nowoczesnego treningu każdy może poczuć się jak cyrkowiec i nauczyć się niezwykłych ewolucji, tracąc jednocześnie niepotrzebne kilogramy i poprawiając swoją kondycję. Mowa o treningu jukari, który kilka lat temu został wymyślony przez firmę Reebok oraz grupę akrobatyczno-cyrkową Cirque Du Soleil. A dziś szturmem wchodzi do programów w klubach fitness.

Program treningowy opiera się na „lataniu” na linach oraz ćwiczeniach na drążku. Jest to połączenie gimnastyki, akrobatyki, jogi i tańca. Cały program uzupełniają ćwiczenia siłowe cardio. Podczas zajęć ćwiczy się także koordynację ruchową, która jest bardzo ważnym elementem sztuki cyrkowej. Treningi podzielone są pod względem intensywności oraz poziomu umiejętności uczestników. Na jednych zajęciach ćwiczyć może do 12 osób, gdyż trening wymaga przestrzeni i swobodny w wykonywaniu ruchów. Obciążeniem jest wyłączenie własne ciało.

Jak każdy trening, jukari rozpoczyna się od rozgrzewki. Następnie przestępuje się do ćwiczeń na liniach. Zadaniem uczestników jest wykonywanie obrotów w powietrzu, co wymaga silnych mięśni ramion, pleców i brzucha. Należy zawisnąć w powietrzu i wykonać „lot” po okręgu. Następnie ćwiczy się dolne partie ciała, wykonując określone ćwiczenia w powietrzu z użyciem drążka. Podczas jukari wykonuje się niestandardowe brzuszki oraz podciągania. Główna część treningu trwa około 30-40 minut. Następnie konieczne jest rozciągnięcie mięśni, które były intensywnie wykorzystywane w czasie treningu. Tradycyjny stretching pozwoli uniknąć niepotrzebnych kontuzji i zakwasów.

Jukari to sposób na smukłe ciało, świetne samopoczucie i dobrą zabawę. Nietypowe ćwiczenia często wywołują śmiech wśród ćwiczących, co rozluźnia atmosferę. Jukari to trening dla każdego, kto nie boi się wyzwań. Zalecany jest przede wszystkim osobom, sprawnym fizycznie ze względu na wysoki stopień trudności. Wymaga silnych mięśni, szczególnie ramion i brzucha oraz dobrej kondycji, by wykonać kompleksowy program treningowy, Osoby aktywne dzięki jukari mogą urozmaić swój dotychczasowy trening o nowe ćwiczenia. Jukari można potraktować jako odskocznię od tradycyjnego aerobiku. Ponadto trening ten daje możliwość wyrobienia równowagi, nad którą na innych zajęciach rzadko się pracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *