Krem ochronny z filtrem UV

Wielkie plany na ferie zimowe? Nie zapomnij zabrać ze sobą kremu ochronnego z filtrem UV!  UOKiK przypomina o stosowaniu zimą filtrów UV. W najnowszej publikacji Kosmopedia.org wskazuje jaki krem wybrać i w jaki sposób należy go używać.

Kremy z filtrami UV tylko latem to mit!

Wydaje nam się, że zimową porą, kiedy dni są pochmurne, możemy darować sobie zakup kosmetyków ochronnych z filtrami UV. Tymczasem promieniowanie UVA emitowane przez słońce swobodnie przenika przez chmury. Niska temperatura, woda, lód i zalegający wszędzie śnieg wzmagają działanie promieni słonecznych, które wnikają głęboko w naszą skórę. Śnieg odbija ok. 80% promieni słonecznych, podczas gdy piasek latem odbija jedynie 15%. Zimą słońce jest mocne i ostre, więc przed wyjściem na spacer warto ochronić skórę, która jest bardziej narażona. Jest to szczególnie ważne, kiedy planujemy wyjazd w góry, gdzie będziemy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Krem z odpowiednim filtrem będzie rozsądnym zabezpieczeniem podczas zimowych aktywności.

Jak dobrać krem z filtrem?

Krem ochronny z filtrem należy dobrać do typu skóry i czasu ekspozycji na słońce.
Im jaśniejszą masz karnację i delikatną, wrażliwą skórę, tym wyższy stopień ochrony powinien zawierać Twój krem z filtrem.
Krem powinien być dobrze oznakowany. Szukaj na opakowaniu następujących informacji:
  • skuteczność ochrony przed UV – niska, średnia, wysoka lub bardzo wysoka ochrona lub określona za pomocą współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF np.  SPF 20;
  • symbol ochrony przed UVA, zazwyczaj UVB/UVA zaznaczony w kółku;
  • stosowanie określone w ilości prawidłowej aplikacji kremu;
  • maksymalna możliwa wartość SPF 50, SPF 50+;
  • wskazówki dotyczące środków ostrożności.
W trakcie aktywności zimowych jesteś narażony na promieniowanie UV przez dłuższy czas, więc powinieneś zaopatrzyć się w produkty wysokiej i bardzo wysokiej ochrony (SPF 30, 50, 50 +). Aplikację kremu powtarzaj co jakiś czas.

Jak używać kremu z filtrem?

Przed aplikacją kremu zapoznaj się z instrukcją. Zwykle należy go zastosować przynamniej 15 min. przed wyjściem na dwór i powtarzać w miarę potrzeb. Nakładając kosmetyki z filtrem UV należy pamiętać o miejscach szczególnie narażonych na promieniowanie, czyli usta i uszy.  Na całą twarz wystarczy jedna porcja kremu, czy ta zalecana przez producenta. To w przybliżeniu ilość na długość 2 palców.

Najwyższe promieniowanie UV

Im wyżej nad poziomem morza, tym silniejsze jest promieniowanie UV. W Polsce takim miejsce są Tatry. Na wysokości ok. 3000 n.p.m. intensywność UVB jest dwukrotnie większe, a UVA – 1,5.  Twarz jest najbardziej narażona na działanie promieniowania, więc nie zapominaj, że ważna jest nie tylko ochrona przed mrozem, ale również słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *