Na czym polega trening Tabata?

Bardzo intensywny i jednocześnie różnorodny trening, który zapewnia setki spalonych kalorii w bardzo krótki czasie. Tym właśnie charakteryzuje się tabata, coraz modniejszy plan treningowy, który można śmiało wykonywać w domu. W klubach fitness tabata sprawdza się ze względu na element współzawodnictwa między uczestnikami zajęć.

Tabata przypadła go gustu osobom zabieganym, które mają godzinę na mocny trening interwałowy. Tabata zalicza się do cyklu ćwiczeń do HIIT (high intensity interval training), w przypadku których pobór tlenowy jest na poziomie 90-100 procent. Oznacza to również, że niepoprawne i nieefektywne wykonywanie ćwiczeń nie zapewni oczekiwanych rezultatów. Tylko maksymalne wymęczenie ciała w cyklu 20 sekund ćwiczeń, 10 sekund aktywnej przerwy, zapewni odpowiedni poziom intensywności. Każdy cykl należy wykonywać 8 razy, co daje 24 minuty pracy non stop.

Tabata łączy w sobie trening tlenowy i beztlenowy, dlatego pozwala budować wytrzymałość mięśniową oraz poprawia wydolność całego organizmu. Ponadto przyspiesza spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Każdy trening poprzedza krótka rozgrzewka, która ma na celu rozbudzenie wszystkich mięśni. W części właściwej w bardzo szybkim tempie wykonuje się szereg różnych ćwiczeń. Może to być bieganie w miejscu, skakanka, przysiady, pompki, wykroki, różne ćwiczenia w podporze czy przysiady z podskokiem.

Treningi tego typu są skuteczne ze względu na spalenia całego glikogen zawartego w mięśniach i wątrobie. Po tabacie występuje tzw. efekt „after burn”, który powoduje szybsze spalanie kalorii nawet przez 48 godzin od treningu. Dlatego warto wykrzesać z siebie wszystkie siły i z pełnym zaangażowaniem wykonywać każde ćwiczenie, również te, które nie należą do naszych ulubionych. Niecałe pół godziny intensywnej pracy zapewni świetne wyniki i mnóstwo endorfin na kilka dni. Trening wymaga większe sprawności, dlatego nie zaleca się go osobom po urazach. Zakazany jest dla kobiet w ciąży oraz osób starszych i ze znaczną nadwagą. Nie są to też ćwiczenia dla osób początkujących, które szybko mogłyby zrazić się do aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *