Nadciśnienie tętnicze – jak zmniejszyć ryzyko?

nadciśnienie tętnicze

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze to przewlekłe i niebezpieczne schorzenie układu krwionośnego. Nadciśnienie charakteryzuje się utrzymującymi się podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego. Już ok. 10 mln z nas choruje, co oznacza, że co trzeci dorosły Polak jest bardziej narażony na zawał serca, udar mózgu, miażdżycę czy też niewydolność nerek. Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Nadciśnienie – czym jest i skąd się bierze?

Optymalne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu tętniczym mówimy natomiast, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Na rozwój tej choroby wpływa wiele czynników, dlatego tak trudno jest dokładnie określić przyczynę zachorowania na nadciśnienie. Najczęściej wymienia się jednak czynniki genetyczne, środowiskowe oraz styl życia. Mamy wtedy do czynienia z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. W przypadku gdy za przyczynę wystąpienia tej choroby uznamy chorobę przewlekłą, jak np. zaburzenia pracy nerek, choroby tarczycy czy układu nerwowego, to mówimy o nadciśnieniu tętniczym wtórnym. Zdarza się również, że zbyt wysokie ciśnienie jest konsekwencją przyjmowania leków, środków odurzających lub bardzo silnego stresu.

Jak się objawia?

Zazwyczaj choroba ta długo nie daje o sobie znać, co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną dla zdrowia i życia. Brak objawów lub ich nieswoistość uniemożliwia szybkie rozpoznanie nadciśnienia, dlatego też chorobę nazywa się cichym zabójcą. Jej najczęstsze symptomy to ból i zawroty głowy, zmęczenie, zwiększona potliwość, zaburzenia snu, duszności, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, pogorszenie wzroku. Jednak zazwyczaj dolegliwości te pojawiają się dopiero wtedy, gdy na skutek podwyższonego ciśnienia krwi dojdzie do uszkodzenia tkanek lub narządów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, aby ciśnienie regularnie badać za pomocą ciśnieniomierza, bowiem tylko w ten sposób możliwe jest wczesne wykrycie choroby. Jeżeli wyniki będą nieprawidłowe lub pojawią się niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, ponieważ nadciśnienie wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii. Leczenie obejmuje metody zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne, polegające przede wszystkim na zmianie stylu życia, tj. zwiększeniu aktywności fizycznej, rezygnacji z nałogów czy zmniejszeniu masy ciała. Warto zapamiętać, że nieleczone nadciśnienie może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia. Najczęściej powikłania tej choroby obejmują układ krążenia, układ nerwowy oraz nerki.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Ryzyko zachorowania znacznie zmniejszy zdrowy styl życia. Polega on przede wszystkim na regularnej aktywności fizycznej, utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała, rezygnacji z nałogów (zwłaszcza na zaprzestaniu palenia) i unikaniu stresu. Ponadto zaleca się również wprowadzenie zdrowego odżywiania, polegającego przede wszystkim na redukcji soli oraz zwiększeniu spożycia owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów roślinnych.

Jak widać, możemy mieć duży wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze, warto zatem wprowadzić zdrowe nawyki do swojego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *