Narciarstwo biegowe

Sport to zdrowie. Trzeba jednak znaleźć swoją ulubioną dyscyplinę. Jeśli jeszcze nie wiesz, co jest Twoim ulubionym sportem – koniecznie wypróbuj narciarstwa biegowego. Na pewno nie pożałujesz. Ta dyscyplina pomoże Ci utrzymać idealną sylwetkę, ale jest również doskonałym oderwaniem od rzeczywistości.

Narciarstwo biegowe – co to jest?

Ten sport w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularny (choć pierwsi sportowcy w tej dziedzinie pojawili się tu na przełomie XIX i XX wieku), a to dlatego, że w naszym kraju rzadko kiedy zdarzają się obfite opady śniegu. A jeśli nawet – to tylko w górach. Jednak ci, którzy chętni są spróbować swoich sił w tym sporcie, mogą w sezonie zimowym odwiedzić Tatry albo Alpy i tam intensywnie trenować. Na czym polega narciarstwo biegowe? Łatwo to wytłumaczyć – po prostu sunie się w przód po płaskim, zaśnieżonym szlaku, przy wsparciu kijków. Czemu płaskim? Bo chodzi o to, by odpychać się siłą mięśni, a nie zjeżdżać w dół pod wpływem grawitacji.

Czemu warto trenować?

Narciarstwo biegowe to jeden z bardziej wymagających sportów pod względem kondycji. Jest męczący, ale daje również piorunujące efekty, jeśli chodzi o ćwiczenie i rozruch mięśni. Podczas treningu spala się też bardzo dużo kalorii. Osoba, której waga wyjściowa to 70kg, może pozbyć się nawet 600kcal w godzinę!

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Każdy, kto zaczyna przygodę z tą dyscypliną, musi zadbać o to, by mieć odpowiedni sprzęt. Pierwszym zakupem powinny być oczywiście narty, jednak nie takie jak do tradycyjnego narciarstwa. Narty biegowe są długie, nawet do 2 metrów, i wąskie – ich szerokość to ok 5cm w najszerszym miejscu. Niezbędne do uprawiania tego sportu są również kijki, buty z odpowiednim wiązaniem i woski. Koszt podstawowego sprzętu do narciarstwa biegowego na pewno przewyższy tysiąc złotych. Osoby, które amatorsko próbują swoich siły w tej dyscyplinie mogą jednak rozważyć zakup używanych rzeczy, albo wypożyczenie kompletu.

Narciarstwo biegowe jest sportem wymagającym i kosztownym. Jednocześnie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych dla każdego, kto się go podejmie. Z pewnością nie można również powiedzieć, że jest to sport powszechnie uprawiany, a przynajmniej nie w Polsce. Szukasz wyzwań? Spróbuj biegania w nartach po śniegu. Na pewno dostarczy Ci to wielu emocji i niezapomnianych wspomnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *