Rower gravelowy – co to jest, jak wybrać?

Wielu fanów aktywnej formy spędzania czasu wolnego preferuje rower. Pojazd ten jest niezwykle popularny, a z każdy rokiem jest w naszym kraju coraz więcej tras, z których można rekreacyjnie korzystać. Wybrać odpowiedni rower nie wcale nie jest łatwo. Jednym z polecanych jest rower gravelowy. Czym się charakteryzuje i na co zwrócić uwagę podczas ostatecznego wyboru? Podpowiemy to w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym wyróżnia się rower gravelowy?

Rowery gravelowe mają w Polsce znaczną liczbę entuzjastów. Warto zwrócić uwagę, że analizując ofertę tego typu jednośladów w sklepach internetowych, można natknąć się na ofertę kilkudziesięciu producentów. To powinno robić wrażenie. Gravele, bo tak też mówi się na rowery gravelowe, to rowery uniwersalne. Stworzone są one z myślą o każdym rodzaju nawierzchni, po której właściciel będzie się poruszał. Wielu opisuje te jednoślady jako rowery do zadań specjalnych, na których da się wybrać w dalekie trasy bez względu na to, gdzie się znajdują. Gravel poradzi sobie świetnie zarówno na szosie, po której będzie mknąć kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, jak i na szutrowych, polnych i leśnych ścieżkach. Wymienione przez nas cechy jednoznacznie brzmią jak zalety tego typu roweru. Tak też jest. Należy jednak pamiętać, że rower gravelowy to pojazd dla osób jeżdżących na nim w celach rekreacyjnych. Dla wyczynowców nie będzie dobrym wyborem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem danego modelu

Rowery gravelowe są bardzo dobrym sposobem na podróże małe i duże. Jednak na nic się zdadzą, jeżeli będziemy z nich korzystać niezgodnie z przeznaczeniem. W związku z tym przeanalizujmy, z czego się składają i na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem z ich korzystania.

Żeby gravel służył nam jak najdłużej i nie powodował dyskomfortu podczas jazdy, konieczne jest dobranie odpowiedniej ramy. W tym celu trzeba zaznajomić się z pojęciem geometrii ramy. Chodzi oczywiście o jej prawidłowe rozstawienie tak, aby rowerzysta podczas jazdy przybierał komfortową pozycję. Ważny jest też materiał, z którego rama jest wykonana. Niestety będzie zależeć od niego końcowa cena jednośladu. Jednak, jeżeli stać nas na większy wydatek, warto zaopatrzyć się w ramę karbonową lub tytanową. Pozwoli jej to na maksymalną sprężystość w trakcie jazdy, przez co niestraszne będą nam wszelakie nierówności i inne przeszkody.

Kolejna część gravela, którą trzeba wziąć pod uwagę, to szerokość i średnica opon. Producenci proponują zazwyczaj 28 cali, ale nie musi być to dla nas wymiar optymalny. W celu najlepszego możliwego wyboru dobrze jest przed zakupem wybrać się na jazdę próbną. Inne często spotykane rozmiary to 27,5 oraz 29 cali. Szerokość opon zwykle nie przekracza 32 mm. Przy okazji doboru rozmiaru opon zwróćmy też uwagę na ich bieżnik, który powinniśmy wybrać zgodnie z późniejszym przeznaczeniem roweru. Wyróżnić możemy od całkowicie gładkich bieżników do typowo terenowych.

Poza wyżej opisanymi częściami rowerów gravelowych należy sprawdzić ich miejsca montażowe, hamulce (do wyboru tarczowe bądź hydrauliczne), napęd i kierownicę. Nie omijając żadnej z tych części w sklepie, będziemy pewni, że dobraliśmy możliwie najlepszy model. W tym momencie nie pozostanie nam nic innego jak wybrać się w podróż naszym nowym gravelem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *