Siłownie zamknięte – jak nie stracić formy?

Codzienna aktywność fizyczna to recepta na zdrowe i długie życie. Jednak pandemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia basenów i klubów fitness, co znacząco utrudnia uprawianie sportu. Większość osób miała już ułożony swój stały haromonogram treningów, który teraz trzeba zmodyfikować i realizować w domu. Nie wszystkie treningi da się jednak przeprowadzić samodzielnie, bez dostępu do odpowiedniego sprzętu. Jakie zatem ćwiczenia należy wykonywać w domu, aby pozostać w formie?

Społeczna izolacja sprawia, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Skutkuje to brakiem ruchu i wieczorami przed telewizorem. Warto to jak najszybciej zmienić i do codziennego planu dnia wprowadzić długie spacery oraz domowe treningi. Ćwiczyć można wszędzie, bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy masa naszego ciała i motywacja do działania. Taki trening podkręci metabolizm i zapewni porcję endorfin, co jest niezwykle cenne w obecnej sytuacji.

Bieganie na bieżni najłatwiej zastąpić treningiem outdoorowym. Dobrze dobrana odzież sportowa sprawi, że jogging będzie przyjemny o każdej porze roku. Taki trening będzie najprzyjemniejszy w parku lub lesie, z dala od skupisk ludzi i bez konieczności zasłaniania ust i nosa. Krótki bieg podniesie tętno i pozwoli dotlenić cały organizm. Jeśli bieganie jest zbyt dużym wyzwaniem, można je zastąpić intensywnym spacerem nordic walking. To doskonała alternatywa dla mniej zaawansowanych osób, które chcą pozostać w formie. W domu natomiast można przeprowadzić spokojniejsze treningi rozciągające i ogólnorozwojowe.

Każdy taki domowy trening należy rozpocząć od prostej rozgrzewki. Krok step touch, wymach rąk i nóg, skłony i przysiady pozwolą przygotować ciało do serii ćwiczeń. Podczas treningu przyda się mata, który uchroni przed ślizganiem się po podłodze. Domowy trening może składać się z najprostszych ćwiczeń jak przysiady, brzuszki, deska, pompki, spięcia mięśni, które należy wykonywać w kilku cyklach np. 30 sekund wysiłku, 15 sekund przerwy. Taki zestaw z pewnością przyspieszy oddech i pozwoli spalić zbędne kalorie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.