Zmiana stylu życia, wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych to sprawy, na które Polacy coraz częściej zwracają uwagę. Przeprowadzono badania z uwzględnieniem płci i miast, z których najczęściej przychodzą zamówienia na dania bez mięsa.
Okazuje się, że pandemia mocno wpłynęła na styl życia wielu osób. Zaczęliśmy zastanawiać się bardziej nad tym jak się odżywiamy, sięgać po naturalne produkty. Świadome podejście do tego tematu jest niezwykle ważne dla zachowania równowagi zdrowotnej, czy leczenia istniejących chorób. W trakcie pandemii przekonaliśmy się, jak ograniczona jest służba zdrowia i dostrzegliśmy wiele zaniedbań o ciało i organizm z własnej strony. To doprowadziło do poważnych zmian w sposobie żywienia.
Z raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021” wynika, że 10% Polaków między 18 a 65 rokiem życia jest wegetarianami, a 6% weganami. Liczba wegan, czyli osób, które zrezygnowały z produktów pochodzenia zwierzęcego wzrosła o 2%, a obecnie już 6% Polaków deklaruje wykluczenie z codziennego jadłospisu takich produktów. Liczba wegetarian, tzn. osób, które nie jedzą mięsa, ale uwzględniają w swojej diecie inne artykuły np. nabiał, jaja, miód wynosi 10%. Aż 12% respondentów przymierza się do przejścia na dietę wegetariańską, a 7% dietę wegańską.
Czy dieta roślinna może wystarczać?
Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, catering dietetyczny Kukuła Healthy Food zaznacza, że
dieta roślinna pomimo wykluczenia z niej produktów pochodzenia zwierzęcego może dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, jednak pod warunkiem, że jest prawidłowo skomponowana. Mamy szeroki wybór produktów dobrej jakości, alternatyw dla mięsa i nabiału, menu specjalnie dla wegetarian jest w prawie każdym lokalu gastronomicznym, dzięki czemu zaczyna się tym interesować coraz więcej osób.
Dieta bezmięsna – raport sprzedaży
Dane sprzedażowe Kukuła Healthy Food z 2021 r. pokazują, że najwięcej zamówień na dietę wegańską jest w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Identycznie jest w przypadku diety wegetariańskiej. Najwięcej zamówień na dietę wegetariańską bez podziału na płeć odnotowano w województwie pomorskim. Drugie miejsce zajmuje województwo mazowieckie, a trzecie śląskie. Jeśli chodzi o płeć, to w 76% kobiety chętniej wybierają dietę roślinną.
Jakub Kukuła, pomysłodawca i właściciel cateringu dietetycznego Kukuła Healthy Food mówi, że największe zapotrzebowanie na program wegetariański przy uwzględnieniu obydwu płci jest inne w różnych miastach. Są to mieszkanki Warszawy, Gdańska i Krakowa. A mężczyźni z Warszawy, Gdańska, Gdyni.
Według raportu najwięcej wegan jest w grupie wiekowej od 25 do 34 lat, natomiast największą grupę wegetarian stanowią osoby w wieku od 18 do 24 lat.
Selekcja produktów
Wiele osób nie utożsamia się z żadnym z charakterystycznych stylów życia, a dokonuje selekcji produktów według indywidualnych preferencji. Aktualnie 85% Polaków przyznaje, że stosuje ograniczenia żywieniowe w diecie. To o 5% mniej niż w styczniu 2020 r. W ostatnim roku 45% z tej grupy ograniczyły lub wyeliminowały ze swojego jadłospisu cukier. 44% osób zaczęły pilnować ilości dostarczanych kalorii w swojej diecie, a 33% dba o stałą porę spożywania dziennych posiłków.
Powody stosowania ograniczeń w diecie
Polacy zdrową dietę rozumieją przez świeże produkty, bez konserwantów oraz o niskiej zawartości cukru. 40% badanych uznało dietę wegańską i wegetariańską za zdrową. Jako powody stosowania diety Polacy podają: prowadzenie zdrowego stylu życia, zmniejszenie masy ciała, problemy zdrowotne.
Jak Polacy dbają o zdrowy styl życia?
Więcej Polaków za istotne uważa równowagę zdrowotną, co można osiągnąć przez zmianę diety. W styczniu 2020 r. ten czynnik był ważny dla zaledwie 4% Polaków. Obecnie jest on ważny dla 15%. Według 40% o zdrowym stylu życia decyduje zdrowe odżywianie i jest to 8% mniej niż w 2020 r. Spokojny tryb życia docenia 26% – to o 3% więcej niż przed pandemią. Uprawianie sportu jako kluczowe dla zdrowia wymienia 19% ankietowanych – w 2020 r. tę grupę tworzyło 25% Polaków.