Antigravity – joga w powietrzu

Aerial joga

fot. NejroN Photo/bigstockphoto.com

Joga kojarzy się większości ze spokojnymi ćwiczeniami oraz medytacją. Głównym zadaniem tej formy aktywności jest rozciągnięcie ciała i relaks dla umysłu. Jednak w dobie ogromnej popularności fitnessu również joga jest udoskonalana i ma zapewniać piękną i zgrabną sylwetkę.

Właśnie z tego powodu powstała joga antigravity, która łączy tradycyjną jogę z wymagającą akrobatyką powietrzną. Ćwiczący znajduje się zaledwie kilkanaście centymetrów nad ziemią, ale już tyle wystarczy, by miał wrażenie, że lata. Ważne jednak jest kompletne zapanowanie nad własnym ciałem, bo tylko wtedy można liczyć na efekty treningu.

Podczas zajęć joga antigravity ćwiczenia wykonuje się na hamaku zawieszonym przy suficie. Cała konstrukcja gwarantuje pełne bezpieczeństwo ćwiczącego. Tylko pozornie tego typu treningi są bardzo trudne i wymagają dużej sprawności, tak naprawdę może je wykonywać każdy, bez względu na umiejętności akrobatyczne. Z każdymi zajęciami możliwości będę większe i będzie można zrobić trudniejsze ewolucje. Osoby zaawansowane na hamaku wykonują nawet szpagat. Jednak joga antigravity ma za zadanie przede wszystkim rozciągnąć oraz wzmocnić wszystkie partie mięśniowe. Co ważne, trening nie obciążą kręgosłupa, bo wiele ewolucji wykonywanych jest głową w dół. Trenerzy nazywają to techniką zero kompresyjną, gdyż ucisk kręgów kręgosłupa wówczas się zmniejsza, a to powoduje zmniejszenie bólu w dolnej partii pleców.

Ten rodzaj jogi często nazywany jest również aerial jogą. Materiał z jakiego wykonany jest hamak jest bardzo wytrzymały, bo może utrzymać ciężar nawet 400 kilogramów. Nowa opcja na jogę sprawdza się zarówno w przypadku nowicjuszy, którzy od razu uczą się pozycji jogi, ale również u zaawansowanych pasjonatach tego sportu, dla których jest to przyjemna odmiana od tradycyjnych zajęć. Joga antigravity to świetny sposób, aby opanować np. stanie głowie, bo wisząc na hamaku znacznie łatwiej jest wykonać tę figurę. Wyjątkowo ciekawa jest tzw. „małpka”, gdy do góry nogami swobodnie wisi się nad ziemią. Po kilku tygodniach regularnych treningów znacząco poprawi się nasza koordynacja ruchowa, a mięśnie będą znacznie silniejsze.

Antygrawitacyjna joga powstała kilka lat temu. Koncepcję treningu opracował tancerz Christopher Harrison z myślą o swoje grupie akrobatycznej, gdyż szukał ciekawej opcji na wzmocnienie wszystkich mięśni. A antigravity jogi pozwala na tak ważne rozciągnięcie kręgosłupa. Z tego właśnie powodu warto spróbować tego treningu, bo większość z nas garbi się, co obciąża mięśnie. Do tego siedzący tryb pracy, który również sprzyja bólom pleców. Wszystkie te dolegliwości zniweluje joga antigravity. Jogę trenować może każdy, a niektóre ewolucje po zamontowaniu hamaku można nawet wykonywać w domu. Takie udogodnienia sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tą niezwykła formą aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *