Trening szybkościowy

Na sukcesy sportowe składa się bardzo złożony proces działalności różnych ekspertów w danej dziedzinie. Wyniki w każdej dyscyplinie sportu uwarunkowane są właściwym przygotowaniem kondycyjnym, wytrzymałościowym oraz szybkościowym. Utrzymanie wysokiego poziomu wszystkich tych komponentów pozwala dojść do najwyższej formy. A tylko kompletnie przygotowany sportowiec może walczyć o najwyższe trofea. Każdy elementy należy ćwiczyć w oparciu o szczegółowy plan treningowy.

Szybkość to czas reakcji na zachowanie przeciwnika, by to poprawić konieczne jest zwiększenie częstotliwości ich wykonywania. Trening polega na bardzo krótkich, bo zaledwie kilkunastosekundowych, ale bardzo intensywnych seriach. Nad szybkością można pracować, wykonując skoki w dal, przewroty czy sprinty. Bardzo istotna jest technika wykonywania tych ćwiczeń. Każdy trening szybkościowy musi być poprzedzony solidną rozgrzewką. Odpoczynek między danymi etapami treningu nie powinien przekroczyć 5 minut i lepsze jest zastosowanie aktywnego wypoczynku jak marsz, utrzymując odpowiednie tętno. Trening należy kończyć coraz mniejszą ilością powtórzeń.

Każdy sportowiec, bez względu na to, co uprawia, musi mieć przygotowany trening pod indywidualne możliwości. Wyćwiczenie szybkości jest niezbędne zwłaszcza w takich dyscyplinach jak piłka nożna czy boks. Pozwala bowiem na natychmiastowe reagowanie na zaistniałe sytuacje na boisku lub ringu, uniemożliwiając przeciwnikowi kontynuację akcji.

Trening szybkościowy w dużym stopniu ma wpłynąć też na gibkość oraz pozostałe cechy motorycznych organizmu. Maksymalna koncentracja i kontrola na swoim ciałem pozwalają osiągnąć wysokie rezultaty. Gry zespołowe i sporty walki wymagają szybkości w obu polach dyscypliny. Najlepiej rokuje ten zawodnik, który jest szybki w ataku oraz obronie. Ten aspekt należy uwzględnić przy tworzeniu planu treningowego. Bogaty w różne zestawy ćwiczeń program pomoże w krótkim czasie zrealizować zamierzony cel. Szybko wyciągnięte wnioski na zachowanie przeciwnika i słuszne zachowanie sportowca, przybliżą do zwycięstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *