Judo

Judo

fot. master1305/bigstockphoto.com

Judo to coś więcej niż sport walki, to także swoisty światopogląd i styl życia. Jego twórca, Jigoro Kano, stworzył nie tylko dyscyplinę sportu, zależało mu również na tym, by wpleść w niego także pewne określone wartości i model wychowawczy. Judo powstało w Japonii, a samo słowo oznacza „łagodną drogę” lub „drogę do zwinności”. Sport ten stanowi uszlachetnioną odmianę ju-jitsu – starojapońskiej sztuki walki. Jego celem miało być doskonalenie samego siebie przez regularne ćwiczenia fizyczne i wspólne treningi pod okiem nauczyciela.

Na czym polega judo?

Judo to przede wszystkim rzuty i chwyty, zabronione są w nim kopnięcia i uderzenia oraz inne techniki, które mogą spowodować znaczący uszczerbek na zdrowiu czy nawet – doprowadzić do śmierci. Początkowo trening nastawiony jest głównie na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Kolejnym ważnym elementem jest umiejętność bezpiecznego padania, która stanowi jeden z najważniejszych elementów judo. Dużą uwagę zwraca się również na ćwiczenia gimnastyczne i akrobatykę – adepci tego sportu uczą się przewrotów, mostków itd. Judo opiera się na kontakcie fizycznym z przeciwnikiem, mamy więc tutaj dużo przepychania, turlania i przeciągania, pady, rzuty i dźwignie. Treningi odbywają się na sali fizycznej wyposażonej w odpowiednie materace, maty i drabinki. Dla chętnych istnieje możliwość zdobywania stopni reprezentujących konkretne umiejętności.

Judo wzmacnia siłę i charakter

Judo polecane jest osobom w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Przyczynia się do harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży, kładąc nacisk na szybkość i zręczność, a nie tylko na siłę fizyczną. Uczy wytrzymałości, ale też szybkiej reakcji i umiejętności dostosowania się do zmieniających się, czasem nieprzewidywalnych, warunków. Oswaja z kontaktem fizycznym z drugą osobą i uczy wytrzymałości na ból. Pomaga kształtować opanowanie, ale też odwagę i pokorę, nieustępliwość oraz cierpliwość. Judo uczy również dyscypliny oraz szacunku do nauczyciela, jak i przeciwnika. Cechy te przydają się potem w codziennym życiu, a postawy kształtowane na sali fizycznej mogą potem znaleźć odwzorowanie w konkretnych sytuacjach. Judo to również praca z własnymi barierami (zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi), ich pokonanie pokazuje nam, jak wiele jesteśmy jeszcze w stanie osiągnąć. Umiejętność przegrywania z godnością podczas walki judo pozwala łatwiej przełknąć porażki również poza matą.

Judo to jedna z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportowych. Nie kładzie nacisku na pracę konkretnych mięśni czy wykształcenie określonych cech, ale dba o równomierny rozwój wszystkich głównych partii mięśniowych. Wpływa tym samym nie tylko na ładną sylwetkę, ale w dużym stopniu może się przyczynić do korekcji wad postawy. Poprzez liczne ćwiczenia akrobatyczne, osoby trenujące judo stają się zwinne i gibkie. Uczą się również cennych umiejętności, takich jak – ochrona przed nieoczekiwanym atakiem czy bezpieczny upadek. Przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *