Trening HICT

Kilka minut dziennie zamiast wielu godzin w siłowni. Istnieją różne treningi, które również sprawdzą się w przypadku osób bardzo zapracowanych. Regularne ćwiczenia i zaangażowanie zapewni zgrabne ciało i mniej niepotrzebnych kilogramów. Najnowsze badania wskazują, że za sprawą siedmiominutowego, bardzo intensywnego treningu obwodowego można osiągnąć swój cel. Zgodnie z zasadą łączenia intensywnych ćwiczeń z seriami typu kardio w zaledwie kilka minut dziennie zapewni się trening równy temu na siłowni. Nic więc dziwnego, że trening HICT ponownie jest w modzie i coraz częściej uprawa się go w klubach fitness.

HICT to żadna nowość na rynku fitnessowym, ten program ćwiczeniowy został opracowany już w latach siedemdziesiątych z myślą o sportowcach. Jednak w dobie pracoholizmu ów program okazuje się idealny również dla osób rzadziej uprawiających sport. Brak czasu przestaje być wymówką w kwestii aktywności fizycznej, która jest gwarancją długowieczności. HICT może uprawiać każdy po konsultacji z lekarzem, wiek i płeć nie jest tu ograniczeniem, a świetne wyniki można uzyskać przy niewielkim nakładzie czasu.

Im wyższa intensywność, tym lepsze i szybsze rezultaty. Jednakże taki trening nie jest dla każdego. Osoby, mające problemy z sercem nie powinny ćwiczyć w taki sposób, również osoby otyłe i mało sprawne mogą mieć problemem, a trening może wówczas skończyć się kontuzją. Konieczna jest rozwaga i wcześniejsza rozmowa ze specjalistą. Ze względu na wysoki poziom sprawności, trening obwodowy nie daje czasu na nudę i za każdym razem można podnosić jego poziom, zwiększając np. obciążenie. Trening HICT nie jest wymagający. Wystarczy np. jedynie krzesło lub ciężarki i zapał do pracy.

Opcji na trening HICT jest kilka. Rozpocząć można od kilku ćwiczeń, powtarzanych przez 30 sekund. Następnie przerwa jednominutowa, którą może być lekki bieg lub skakanka. Ze wzrostem sprawności, przerwy należy skracać na korzyść ćwiczeń fizycznych. Najlepiej jest trenować wszystkie partie mięśni i wykonywać na zmianę przysiady, pompki, brzuszki, wypady, pajacyki oraz bieg z wysokim unoszeniem kolan. Trening ma doprowadzić do kompletnego zmęczenia mięśni, dlatego przed dwie kolejne doby powinno się odpocząć od tak intensywnej aktywności. Sam trening HICT należy rozpocząć od pięciominutowej rozgrzewki, a zakończyć dwufazowo. Najpierw ćwiczenia aerobowe na uspokojenie tętna, a następnie stretching, by rozciągnąć wszystkie partie mięśni. Wówczas zakwasy nie będą nam straszne.

 

Przykładowy trening HICT:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.