Jak trening poprawia samopoczucie?
Brak Ci energii i motywacji do działania, czujesz się zniechęcony i nieszczęśliwy – istnieje szybkie i proste rozwiązanie, by w ekspresowym tempie poprawić sobie nastrój, wystarczy… poćwiczyć! Ruch fizyczny to recepta na dobre samopoczucie, dlatego sport należy uprawiać w każdym wieku, bo dzięki temu zawsze będziemy cieszyć się życiem.
Jakie ćwiczenia są najlepsze na nasz nastrój? Badania wskazują, że najlepiej na nasze emocje działają ćwiczenia aerobowe. Szczęście przynosi bieganie, pływanie, jazda na rowerze, tradycyjny aerobik oraz gry zespołowe. Treningi siłowe także poprawiają samopoczucie, ale w mniejszym stopniu, gdyż endorfiny uwalniają się nieco później. Warto zatem uprawiać ten sport, który daje nam najwięcej radości – pozytywne nastawienie do życia jest wtedy gwarantowane.
Każdy wie, że sport to zdrowie, ale nadmiar, nawet w tym wypadku, nie jest wskazany. Najwyższy stopień poprawy nastroju notuje się u osób, których trening nie trwał dłużej niż 60 minut. Tyle właśnie powinno się poświęcać na ruch fizyczny przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale można też częściej, choć nie każdego dnia,. Wtedy cieszyć nas również te mniejsze przyjemności. Nastrój szybko poprawi zestaw ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Ważne jest, by dopasować ich poziom do indywidualnych możliwości ćwiczącego, bo przy niskiej wydolności fizycznej trzeba wybierać spokojniejsze ćwiczenia. Natomiast osoby wysportowane przy tego typu treningach mogą się nudzić, co nie wpłynie korzystnie na samopoczucie.
Ćwiczenia są dobre zarówno dla dzieci, młodzieży, jaki i osób dorosłych oraz seniorów. Ponadto wskazane są także dla tych, którzy borykają się z depresją, stanami lękowymi, nadciśnieniem tętniczym, uzależnieniem oraz innymi zaburzeniami psychicznymi. Ćwiczenia podnoszą bowiem samoocenę i pomagają otworzyć się na kontakt z innym człowiekiem. Zalet uprawiania sportu jest bardzo wiele, dlatego silna promocja aktywnego trybu życia nie powinna nikogo dziwić. Należy przypominać o plusach ćwiczeń fizycznych, bo nie służą one tylko do poprawy formy i zgubienia zbędnych kilogramów. Są również lekiem na trudności życia codziennego. Pozwalają pozbyć się negatywnej energii i oczyścić umysł, co ma istotne znaczenie przy wysokim tempie współczesnego życia.
Gdzie tkwi tajna moc sportu? W endorfinach, które uwalniają się podczas wysiłku fizycznego! Gdy w naszym organizmie pojawia się dodatkowa dawka hormonu szczęścia, wszystko od razu wydaje się być przyjemniejsze. Nasz organizm reaguje na różne bodźce pojawiające się w czasie uprawiania sportu, jednak najważniejsza jest rywalizacja – z innymi pasjonatami sportu oraz z samym sobą. Dlatego właśnie za każdym razem wytwarzane są zwiększone ilości endorfin. Poszukując sposobu na lepszy dzień, zamiast sięgać po czekoladę, poćwicz zaledwie 20 minut, a uczucie radości i zadowolenia powróci w mgnieniu oka. To uchroni też przed przybieraniem na wadze z powodu objadania się, a poza tym jest dużo zdrowsze dla całego naszego organizmu.