Kinezyterapia – co to jest?

Kinezyterapia

Kinezyterapia to niezwykle istotna gałąź medycyny, dziedzina fizjoterapii, której głównym celem jest leczenie za pośrednictwem ruchu. Przy wykorzystaniu ćwiczeń gimnastycznych doświadczeni fizjoterapeuci starają się przywrócić choć częściową sprawność ruchową, utraconą np. w wyniku wypadku czy udaru.

Choć najczęściej kojarzona jest z rehabilitacją stawów, mięśni i kości, kinezyterapia ma znacznie szersze zastosowanie. Mniej pacjentów kojarzy ją jako remedium na schorzenia innych układów, jak m.in oddechowego, w przypadku chorób płuc, czy zmian pourazowych. Jest ona również rekomendowana pacjentom cierpiącym na Parkinsona, stwardnienie rozsiane i inne uszkodzenia układu nerwowego. Ważna jest także rehabilitacja układu sercowo-naczyniowego w przypadku zawałów, udarów mózgu oraz przed i po operacjach kardiochirurgicznych.

Kinezyterapia ma pozytywny wpływ niemal na cały organizm, pomagając zwiększać jego wydolność i odbudowywać włókna mięśniowe. Pobudzony układ nerwowy poprawia reakcje na bodźce i ogólną pamięć ruchową. Kinezyterapia pomaga także eliminować wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, takie jak dyskopatia czy stany zwyrodnieniowe. Wspomaga ona nawet leczenie otyłości. Pozostaje jednak ciągle niedoceniona jako metoda prewencyjna wielu schorzeń. Nadal częściej z usług fizjoterapeutów korzysta się po wystąpieniu dysfunkcji, niestety znacznie rzadziej w ramach profilaktyki. Natomiast przy wykorzystaniu odpowiednich ćwiczeń można, np. znacznie poprawić wydolność układu moczowego, zapobiegając powstawaniu kamieni nerkowych.

Na podstawie oceny stanu pacjenta i dokumentacji lekarskiej odpowiednio wykwalifikowany specjalista dobierze optymalną metodę leczenia. Poddanie się właściwemu procesowi diagnostyki zwiększa szanse na uzyskanie pozytywnych rezultatów, a przede wszystkim oceni, czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia terapii. Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje kinezyterapii: miejscową, obejmującą ćwiczeniami układy dotknięte chorobą i ogólną, uwzględniającą pracę nad zdrowymi częściami ciała.

Na zabiegi kinezyterapii składa się bardzo duży wachlarz oferowanych zabiegów i technik, jak np. ćwiczenia w odciążeniu czy izometryczne, a nawet oddechowe. Mogą to być ćwiczenia bierne, gdzie wykonuje je fizjoterapeuta bez aktywnego udziału pacjenta, lub ich przeciwieństwo — ćwiczenia czynne, kiedy to osoba wykonuje sama lub z pomocą polecenia rehabilitanta. Specjalista może również zalecić indywidualnie dobrane połączenie obu technik, tzw. ćwiczenia specjalne. W celu poprawy zakresu ruchomości, a także utrwalenia prawidłowych nawyków ruchowych, fizjoterapeuci często wykorzystują specjalne plastry, a mianowicie metodę zwaną kinesiotaping. Specjaliści podkreślają, że najlepsze i szybsze rezultaty uzyskuje się stosując leczenie skojarzone, opierające się na połączeniu kinezyterapii z zabiegami fizykalnymi, takimi jak masaże czy właśnie kinesiotaping.

Kinezyterapia przynosi szczególnie dobre efekty u niemowląt i dzieci z wadami postawy oraz innymi rozmaitymi dysfunkcjami ruchowymi. W przypadku naszego starzejącego się społeczeństwa przewiduje się, że będzie ona miała także coraz większe znaczenie w rehabilitacji geriatrycznej, dbając nie tylko o schorowanych seniorów, ale przede wszystkim jako profilaktyka zmian degeneracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *