Trening aerobowy a odchudzanie

Trening aerobowy a odchudzanie

fot. lzf/bigstockphoto.com

Dieta, która ma przynieść efekt w postaci redukcji kilku kilogramów, nie będzie skuteczna, jeżeli nie uzupełnimy jej o ćwiczenia aerobowe. Tylko zdrowe jedzenie w połączeniu z aktywnością fizyczną zapewniają piękną i zgrabną sylwetkę. A form treningu aerobowego jest bardzo wiele i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warunkiem oczekiwanego rezultatu jest systematyczność i konsekwencja. W trakcie diety nie można spożywać wysokokalorycznych produktów, słodyczy czy przekąsek. Intensywnie trzeba też pracować na siłowni lub w klubie fitness wykonując kilka razy w tygodniu godzinny trening aerobowy. A zaangażowanie całego ciała pozytywnie wpłynie również na nasze samopoczucie.

Trening aerobowy

Sekretem treningu aerobowego jest szybsze spalanie tkanki tłuszczowej niż w przypadku treningu siłowego. Aeroby skupiają się na oddechu i powtarzaniu zestawu ćwiczeń, dlatego efekty odchudzania są szybciej widoczne. Treningi siłowe przyspieszają metabolizm, co także daje efekt odchudzania, ale w wolniejszym tempie. Ćwiczenia aerobowe przyśpieszają oddech oraz pracę serca, co aktywizuje całe ciało do działania. Trening aerobowy to zarówno ćwiczenia na konkretne partie mięśniowe, jak i te ogólnorozwojowe. Spokojne wykonywanie przez minimum pół godziny brzuszków, pompek czy podnoszenia ciężarów zapewni optymalny trening. Jednakże monotonność i skupienie się na jednej grupie mięśniowej może negatywnie wpływać na motywację, dlatego wskazane jest łączenie różnych ćwiczeń w dłuższych, ale znacznie ciekawszych programach.

Spalanie tkanki tłuszczowej

Treningiem aerobowym jest również bieganie, narciarstwo, jazda na rowerze oraz pływanie. Ruch na świeżym powietrzu lub w wodzie pozwala jednocześnie pracować nad całym ciałem, dlatego to właśnie takie formy polecane są osobom na diecie. Co istotne, wykonywać je można nawet przy dużej nadwadze. Procesy tlenowe, jakie zachodzą w organizmie podczas takiego treningu wymagają energii. Najpierw wytwarzana jest ona z glikogenu, który gromadzi się w mięśniach po spożyciu posiłku. Gdy dojedzie do wyczerpania całego glikogenu uruchomiane są zapasy tłuszczu, a więc dochodzi do redukcji poszczególnych obwodów ciała. Dlatego też na początku kuracji odchudzającej nie zmniejsza się waga, ale ubrania stają się luźniejsze. Spalanie glikogenu trwa przynajmniej pół godziny, co oznacza, że optymalny trening zajmuje 45-90 minut.

Do spalania tkanki tłuszczowej niezbędny jest tlen. Najefektywniej odbywa się to, gdy nasze tętno nie przekracza 75 procent tętna maksymalnego, czyli wtedy, gdy jeszcze nie mamy zadyszki i możemy dość swobodnie mówić. Oznacza to, że po osiągnięciu danego poziomu, który dla trzydziestoletniej osoby wynosi około 140 uderzeń na minutę, trening powinien być spokojny i jednostajny. Zaletą aerobów poza zmniejszeniem masy ciała są również redukcja stresu, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie pojemności płuc oraz poprawa odporności całego organizmu. Dlatego też już dziś zmień swój tryb życia na lepszy i popracuj nad sylwetką biegając po parku, jeżdżąc na rolach lub po prostu maszerując po okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.