Wyjazd na narty – warto się ubezpieczyć

Po paraliżu w branży turystycznej spowodowanym pandemią znów zaczynamy wyjeżdżać. Tegoroczna zima jest idealnym momentem, by wybrać się w polskie góry. Śniegu jest sporo, a ośrodki czekają na klientów, których dawno nie gościły w takiej ilości. Ferie zimowe czy wakacje spędzane w kraju to plan coraz większej grupy Polaków. W dobie obostrzeń związanych z Covid-19 jest to zrozumiałe. Dziś, by wyjechać na narty do Niemiec czy Austrii, należy mieć przy sobie paszport potwierdzający szczepienia. Podróżowanie bez wątpienia stało się utrudnione i bardziej stresujące. Nie oznacza to oczywiście, że musimy rezygnować ze sportu czy rekreacji. Chcąc jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo, musimy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Jest ono tak samo przydatne na urlopie w kraju, jak i za granicą.

Polisa turystyczna i inne niezbędne sprawy przed aktywnym urlopem

Planując wakacje obfitujące w sportowe aktywności, powinniśmy na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno dotarcia do miejsca wypoczynku, jak i samego pobytu. Planując urlop, sprawdźmy, jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują w miejscu docelowym. Jest to szczególnie ważne, gdy czeka nas daleka podróż lub wybieramy się za granicę. W wielu krajach, szczególnie na zachodzie, obowiązują zaświadczenia o szczepieniu pozwalające na wjazd do danego kraju.

Zaplanowanie trasy, zadbanie o odpowiedni sprzęt i ubezpieczenie to kolejne sprawy kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa naszej wyprawy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ubezpieczenie turystyczne przyda się zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto o tym pamiętać, bo do dziś wiele osób myśli, że jadąc na przykład w polskie Tatry, nie muszą myśleć o dodatkowej polisie. Ubezpieczenie NFZ nie pokryje jednak wszystkich kosztów związanych z ewentualnym wypadkiem na stoku. Sprawdźmy, przed czym zabezpiecza nas polisa turystyczna.

Korzyści wynikające z polisy turystycznej

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ lub w przypadku wyjazdów zagranicznych Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) posiadają raczej niewielki zakres. Zarówno wypadek, jak i zniszczenie sprzętu na stoku z naszej winy, nie wchodzą w jego zakres. Jeśli w czasie uprawiania sportu na urlopie zdarzy nam się poważny wypadek, tylko odpowiednia polisa turystyczna może pokryć koszty leczenia czy rehabilitacji. Właśnie dlatego warto o nią zadbać, planując urlop w kraju.

Ubezpieczenie NFZ nie zapewni nam też ochrony w czasie uprawiania sportów ekstremalnych. W niejasnych sytuacjach turysta może być także obciążony kosztami akcji ratowniczej. Dlatego bardzo ważne jest dopasowanie polisy turystycznej do naszych wakacyjnych planów. Na co zwrócić uwagę? Wybierając odpowiednie ubezpieczenie, patrzmy przede wszystkim na to, gdzie jedziemy i jaki rodzaj aktywności mamy w planach. Wybierzmy polisę, którą możemy rozszerzyć o ryzyka obejmujące wypadki, które mogą zdarzyć się w czasie urlopu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem bez ryzyka przykrych niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *