Jak biegać zimą?

Jak biegać zimą?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Nocne przymrozki zwiastują rychłe nadejście ujemnych temperatur. Co wtedy z naszym postanowieniem codziennego biegania? Jak zmotywować się do porannego joggingu, gdy na zewnątrz doskwiera przenikliwy chłód? Odkładnie biegania na wiosnę to najczęstsze zjawisko. Jednak wcale nie musimy chować się w domu i rezygnować z ulubionego sportu. Odpowiednie ubranie i odrobina samodyscypliny wystarczy, by z biegania cieszyć się także zimą i jednocześnie dbać o formę oraz zdrowie.

Każdy trening rozpoczynaj od rozgrzewki. Zimą ćwiczenia rozciągające należy wykonywać w pomieszczeniu, by na mróz wybiec już z lekko rozgrzanymi mięśniami. Świetnie w tym celu sprawdzają się schody. Kilka przebieżek w zupełności wystarczy, by się zmęczyć. Stretching po treningu także wykonuj w domu. Spoconego ciała lepiej nie wystawiać na działanie mrozu podczas statycznych ćwiczeń.

Bieganie uzależnij od warunków pogodowych

Kolejną zasadą zimowego biegania jest oddychanie przez nos. Gdy wdychamy powietrze nosem, zanim trafi ono do płuc, zostaje ogrzane. Oddychanie wyłącznie przez usta skutkować może stanem zapalnym lub infekcjami, szczególnie gdy jesteśmy lekko przeziębieni, dlatego lepiej unikać suchego i mroźnego powietrza. Trzeba też nauczyć się radzić sobie z padającym śniegiem i zimnym wiatrem. Przed działaniem tych czynników lepiej się chronić, biegając np. wzdłuż zabudowań lub w gęstym lesie. Twarz natomiast należy zabezpieczyć kremem ochronnym i w razie możliwość biegać tak, by wiatr wiał nam w plecy. Zmniejszy to ryzyko odmrożenia.

Nie rób nic na siłę. Jeżeli warunki za oknem uniemożliwiają swobodny bieg, lepiej skrócić dystans, a trening dokończyć na bieżni. Nie tylko temperatura ma wpływ na efektywność treningu, liczy się również wilgotność powietrza oraz ogólne samopoczucie. Należy również pamiętać, że bieganie przy -20 stopniach Celsjusza może doprowadzić do pękania pęcherzyków płucnych, dlatego z zimowym joggingiem nie wolno przesadzać. Po treningu przebierz się w ciepłą odzież i wypij ciepłą (ale nie gorącą) herbatę z łyżką miodu, by uzupełnić ubytek węglowodanów.

Jak ubrać się na zimowy jogging?

Na koniec jeszcze instrukcja zimowego ubrania sportowego. Buty do biegania muszą być grubsze na sztywniejszej podeszwie. Do tego para grubych skarpet z dodatkiem wełny. W mroźne dni niezbędne są też cieplejsze legginsy, które zapewnią ochronę dla nóg. Żelazną regułą jest też ubiór „na cebulkę”. Zakładając trzy koszulki, najlepiej z tkaniny oddychającej, na pewno nie zmarzniemy. Zapomnieć nie można o czapce, bo jak powszechnie wiadomo 40 procent ciepła ucieka przez głowę. Dobrze jest również mieć rękawiczki, w zupełności wystarczą polarowe palczatki. Dobrze skomponowany strój to połowa sukcesu, ale pamiętaj, że biegając zimą też można się przegrzać. Dlatego ubieraj się tak, jakby na zewnątrz było o 10 stopni więcej, bo po kilku minutach biegu i tak zrobi się cieplej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *