Morsowanie – tylko moda czy naprawdę działa?

W tym roku wyjątkowo „gorącym” tematem jest morsowanie – czyli kąpiele w lodowatej wodzie zewnętrznych zbiorników wodnych. Zanurzanie się w jeziorach, morzach, rzekach to nowa moda. Jednak czy zdobyła uznanie bez powodu? W końcu zimna woda zdrowia doda. Na czym dokładnie polega morsowanie i dlaczego tak zyskało na popularności?

Morsowanie – szaleństwo czy troska o zdrowie?

Jeszcze jakiś czas temu trudno było sobie wyobrazić, że ktoś dobrowolnie wchodzi w zimie do lodowatej morskiej wody! A teraz? Morsujących spotkać można nad morzem, nad jeziorem albo nad rzeką. Oczywiście nadadzą się również inne zbiorniki, nawet baseny. Najważniejsze, aby woda była lodowata! Czemu oni to robią?

Zimna woda zdrowia doda

To koronny argument za tym, aby jednak spróbować tego sportu na własnej skórze. Morsowanie ma wiele zalet, przede wszystkim zdrowotnych. Należy do nich m.in.:

  • poprawa odporności,
  • poprawa wydolności układu krwionośnego,
  • redukcja wszelkich stanów zapalnych w organizmie,
  • pozytywny wpływ na psychikę (gwarantowany wyrzut endorfin),
  • aktywacja termogenezy,
  • wydłużenie życia.

Być może znajdą się również fani dreszczy, które wywołuje zimna woda, jednak przede wszystkim to dla jej dobroczynnego działania na zdrowie ludzie decydują się spróbować morsowania.

Morsowanie to nie zabawa

Na nowicjuszy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym sporcie, czekają pewne niebezpieczeństwa, z których lepiej zdawać sobie sprawę. Pierwsza zasada morsowania? Nic na siłę. Nie powinno się wchodzić do lodowatej wody, kiedy nie czuje się pełni sił. Ponadto przed zanurzeniem się konieczna jest rozgrzewka. Pajacyki, skoki, bieganie – to możliwe sposoby, aby przygotować organizm na to, z czym będzie się musiał za chwilę zmierzyć. Warto również pamiętać o tym, że początkujący nie powinni się porywać na zbyt długie kąpiele. Na początek wystarczy kilkadziesiąt sekund, nie więcej. Ważne jest też zabezpieczenie głowy i kończyn przed utratą ciepła. Dlatego zaleca się wchodzenie do wody w czapce, rękawiczkach i butach pływackich.

Przeciwskazania do morsowania

Choć morsowanie ogólnie jest zdrowe, istnieje również kilka problemów zdrowotnych, które wykluczają chorego z morsowania. Należą do nich choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby mózgu, a także nadciśnienie. Przeciwwskazaniem jest również padaczka.

Morsowanie jest doskonałym sposobem na poprawę nastroju i zachowanie zdrowia. Ponadto pozwala zachować piękne ciało – to doskonały sposób na ujędrnienie go i zniwelowanie cellulitu. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o pewnych zasadach oraz przeciwwskazaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *