Jak skutecznie spalić tkankę tłuszczową?
Tkanka tłuszczowa (przez wielu znienawidzona) w odpowiednich proporcjach jest niezwykle potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zazwyczaj jednak, gdy odczuwamy jej nawet niewielki nadmiar, za wszelką cenę dążymy do jej zlikwidowania.
Można wyróżnić dwa rodzaje tkanki tłuszczowej: białą oraz brązową. Pierwsza z nich odpowiada za ochronę organów wewnętrznych przed urazami mechanicznymi. Dodatkowo pełni również funkcję magazynującą. Druga zaś odpowiada za zamianę energii na ciepło. Warto nadmienić, że tkanka tłuszczowa, która znajduje się pod skórą, nosi nazwę podskórnej. Zaś ta, która występuje wewnątrz organizmu, przy narządach, nazywana jest tkanką brzuszną.
Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej zdeterminowane jest płcią. Specjaliści podkreślają, że tkanka tłuszczowa u kobiet powinna stanowić od 17% do 25% składu masy ciała. Z kolei u mężczyzn od 11% do 20%. Choć zawartość tkanki tłuszczowej zmienia się wraz z wiekiem, warto pamiętać, że na jej występowanie ma również wpływ styl życia. U mężczyzn tkanka tłuszczowa znajduje się głównie na brzuchu, klatce piersiowej oraz karku. Kobiety jej nadmiar spostrzegają najczęściej na biodrach, udach i pośladkach. Wraz z wiekiem u kobiet tkanki tłuszczowej zaczyna również przybywać w okolicy piersi, zaś po menopauzie także w części ramion.
Aby spalić zbędną tkankę tłuszczową niezbędny jest trening i ćwiczenia fizyczne. Specjaliści zalecają przede wszystkim trening aerobowy. Zalicza się do niego np. jogging, jazdę na rowerze, pływanie, spinning, Nordic Walking czy aerobik. Można znaleźć typowe zajęcia fitness, których program nastawiony jest na eliminację tkanki tłuszczowej z okolic bioder, ud i pośladków, a także talii oraz brzucha (ATB, TBC). Treningi aerobowe wpływają na serce, powodując jego wzmożoną pracę, tym samym przyspieszając przemianę materii.
Okazuje się, że treningiem, który przyczyna się do redukcji tkanki tłuszczowej w największym stopniu jest jogging. Godnym uwagi jest również Nordic Walking, który wydaje się mniej kontuzyjnym sportem, ponieważ nie obciąża, tak bardzo jak bieganie, stawów i kręgosłupa.
Okazuje się, że tkanka tłuszczowa najszybciej spala się rano. Wynika to z pobierania przez organizm energii z dwóch źródeł: glikogenu, a także tkanki tłuszczowej. Glikogen jest niezastąpiony przy produkcji energii wykorzystywanej do regeneracji organizmu podczas snu. Dlatego jego poranna zawartość we krwi jest znikoma. Podejmując poranne treningi, organizm w pierwszej kolejności „zabiera się” za spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ zawartość glikogenu jest bardzo niska.
Aby szybko spalić tkankę tłuszczową oprócz kompleksowego oddziaływania na organizm poprzez odpowiednią dietę, a także zestaw ćwiczeń i intensywnych treningów, warto pamiętać, że:
- picie 2 litrów wody dziennie znacznie przyspiesza metabolizm, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej,
- zastępowanie kolacji koktajlami wysokobiałkowymi, sprzyja spalaniu tłuszczów, ponieważ białko zwiększa tempo spalania tkanki tłuszczowej (dodatkowo daje uczucie sytości, a także buduje mięśnie, a znaczna ilość włókien mięśniowych trawi dużą ilość tłuszczów),
- nadmierny stres, powoduje produkcję hormonu, jakim jest kortyzol, który zwiększa odkładanie tkanki tłuszczowej oraz utrudnia rozwój komórek mięśniowych.
Wielu trenerów fitness radzi, aby ćwiczenia wykonywać systematycznie. Rekomenduje się, by trening trwał od 45 do 60 minut. Warto wspomnieć, że przez pierwsze 15 minut treningu organizm czerpie energię z glikogenu i dopiero po tym czasie zaczyna spalanie tkanki tłuszczowej. Zależność między czasem trwania ćwiczeń, a pożądanymi rezultatami wydaje się być oczywista. Im dłuższy trening, tym lepsze efekty można uzyskać. Zaleca się aby treningi podejmować trzy, a nawet pięć razy w tygodniu.