Capoeira

Poszukując sposobu na zgrabną sylwetkę próbujemy różnych treningów fizycznych. Najczęściej jest to siłowania, basen lub jogging. Problemem jest rutyna, która dość szybko wkrada się w nasz program ćwiczeń. Dany sport zaczyna nas nudzić i przestajemy ćwiczyć. Dobrze jest wtedy szukać nowej opcji na aktywność fizyczną. A możliwości jest bardzo wiele. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, może to bardziej lub mniej widowiskowa dyscyplina, istotnym jest jednak ruch, który bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie oraz nasze samopoczucie.

Kilka lat temu ogromną popularnością cieszyła się capoeira – trening oparty na elementach brazylijskiej sztuki walki, tańca i akrobatyki, gwarantował poprawę sprawności fizycznej oraz ładną sylwetkę. Capoeira to przede wszystkim płynne kopnięcia, które powinny zaskoczyć przeciwnika. Niepozorne ruchy mają uśpić jego czujność. Capoeira uprawiana jest w rytm afrykańskiej muzyki. Została opracowana już na początku XIX wieku przez brazylijskich niewolników. Stanowiła wówczas formę rozrywki. Z czasem została zmodernizowana o elementy ze sztuk walki i akrobatyczne ewolucje. W Polsce styl ten pojawił się w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Capoeira to kompleksowy trening na wszystkie partie mięśni. Taneczne ruchy i znaczna liczbą wysokich kopnięć zapewniają intensywność ćwiczeń. Capoeira uczy też koordynacji ruchowej ze względu na naukę uników i szybkie zmiany figur. Wyróżnia się kilka odmian capoeiry, najpopularniejsze to capoeira regional, capoeira angola oraz capoeira moderna. Pierwszy rodzaj to głównie walka, drugi skupia się na tańcu, natomiast trzecia odmiana jest fuzją ich obu.

Tradycyjna capoeira to trening dla osób aktywnych, które posiadają przygotowanie fizyczne. Jednak kluby fitness prowadzą specjalne zajęcia do mniej aktywnych osób. Popularne są też sekcje dla dzieci. Bardzo ważne w przypadku capoeiry jest dbanie o bezpieczeństwo. Walka i akrobacje zarezerwowane są dla sportowców. Natomiast osoby, które poszukują alternatywnego programu ćwiczeń, nauczą się jak panować nad swoim ciałem i właściwie reagować w sytuacji zagrożenia. Capoeira może być również niezwykłą formą tańca, która w krótkim czasie pozwoli zgubić zbędne kilogramy. Różnorodność tej dyscypliny pozwala na szereg możliwości oraz dobrą zabawę na każdych zajęciach.

Trening capoeira:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *