Ćwiczenia ze skakanką

fot. pexels.com

Skakanie na skakance to najlepsza zabawa z dzieciństwa. Szczególnie dziewczynki potrafią godzinami podskakiwać w rytm wyliczanki. Ten niepozorny sprzęt może stać się najlepszą, domową maszyną do treningu kardio. Regularne sesje ze skakanką zapewnią kondycję i mnóstwo spalonych kalorii. To proste i tanie narzędzie dla każdego, dlatego ze skakanki często korzystają bokserzy i inni sportowcy, gdyż świetnie poprawia koordynację ruchową. Jakie jeszcze zalety ma skakanka? Czy każdy może ćwiczyć w taki sposób?

Skakanka to uniwersalny sprzęt do ćwiczeń, który pozwala pracować na różnymi partiami ciała. Trening aktywizuje łydki, uda, pośladki oraz ramiona. Zaledwie pół godziny skakania daje 400 spalonych kalorii, dlatego osoby odchudzające się powinny włączyć to proste ćwiczenie do swojego planu treningów. Już po kilku tygodnia można zauważyć efekty w postaci wymodelowanych nóg i smuklejszych ramion. Ponadto ćwiczenia na skakance poprawiają elastyczność stawów, wzmacniają serce oraz układ krążenia. Ćwiczyć można skacząc obunóż lub naprzemiennie – im szybciej, tym lepiej. Intensywny trening to taki, gdy dwa pełne obroty ramion przypadają na jeden skok. Niemniej każdy trening powinien być realizowany z ostrożnością, bo uderzenie gumą skakanki jest bardzo bolesne.

Niski koszt skakanki oraz możliwość przeprowadzenia treningu w domu oraz na świeżym powietrzu nie pozwalają na wymówki. Na skakance można ćwiczyć zawsze, a podkręcony skakaniem metabolizm pozwoli pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Jednak efekty wymagają regularności. Zacznij od 10 minut dziennie i wraz ze wzrostem wytrzymałości wydłużaj trening. Najbardziej optymalne są trening 30-minutowe. Jednak jest kilka przeciwwskazań, które powodują, że ten rodzaj aktywności należy odpuścić. Duża nadwaga i skakanka to złe połączenie, bo takie ćwiczenia bardzo niekorzystanie wpłyną na stawy, również osobom z chorobami układu krążenia nie zaleca się takich ćwiczeń.  W pozostałych przypadkach warto wziąć do ręki prostą skakankę i poczuć się dziecko, spalając jednocześnie setki kalorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *