Na czym polega trening TRX?

Trening TRX to ćwiczenia z masą własnego ciała, do których wykorzystuje się specjalny zestaw regulowanych pasów. Taśmy te zawiesić można dosłownie wszędzie – w domu lub na zewnątrz, co czyni ten rodzaj ćwiczeń jeszcze bardziej atrakcyjnym. Na czym dokładnie polega zatem trening TRX?

To kompleksowy trening ciała

TRX to skrót angielskiego określenia Total-body Resistance Exercise, które w tłumaczeniu oznacza kompleksowy trening z obciążeniem własnego ciała wykonywany z wykorzystaniem specjalnych, regulowanych taśm w zawieszeniu. Trening TRX został wymyślony przez byłego amerykańskiego komandosa Navy Seals, który szukał optymalnej metody treningu dla żołnierzy stacjonujących w bazach wojskowych. Przygotowany przez niego zestaw pasów w kształcie litery Y wyróżniał się lekkością, wytrzymałością i plastycznością i umożliwiał wykonywanie wielu wariantów ćwiczeń siłowych. Sukcesywnie taśmy TRX zaczęły być wykorzystywane przez trenerów, profesjonalnych sportowców ale i zwykłych miłośników sportu, chcących wyrzeźbić i wzmocnić sylwetkę z pomocą ciężaru własnego ciała. Zaletą taśm TRX jest łatwość transportu oraz montażu. Można zawieszać je w dowolnych miejscach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz (np. na podwórkowym trzepaku lub na drzewie w parku). Jeden koniec taśm przymocowuje się do stabilnego punktu, natomiast pozostałe linki ze specjalnymi uchwytami trzyma się w rękach lub zahacz się o nie stopy, podpierając się rękami o ziemię. Wśród innych zalet tego rodzaju ćwiczeń wymienić można fakt, że są one odpowiednie dla osób o różnym poziomie zaawansowania, bo z taśmami TRX ćwiczyć mogą zarówno początkujący, jak i zaawansowani sportowcy. Poziom trudności ćwiczeń można łatwo kontrolować poprzez zmianę kąta nachylenia ciała względem podłoża. Trening wcale nie jest skomplikowany, a przy tym bardzo efektywny. Dzięki ćwiczeniom w zawieszeniu kobiety mogą skutecznie wyszczuplić i ujędrnić sylwetkę, a mężczyźni wyrzeźbić dowolną partię mięśni, np. pleców czy brzucha.

Jak można ćwiczyć z taśmami TRX?

W treningu z taśmami TRX mięśnie pracują pokonując siłę grawitacji i dźwigając ciężar ciała ćwiczącego, co pozwala na ich równomierny rozwój bez przeciążania stanów czy kręgosłupa w przeciwieństwie do ćwiczeń na skomplikowanych maszynach na siłowni. Taśmy TRX angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, w tym też mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę oraz stabilizację sylwetki. TRX z powodzeniem poprawia siłę, moc, równowagę i wytrzymałość. Duży plus stanowi fakt, że jeden zestaw taśm TRX pozwala wykonać aż 300 różnych ćwiczeń. Trudno jest więc opisać je wszystkie, ale podstawowymi z nich są przysiady i pompki. Przysiady wykonuje się poprzez delikatne odchylenie się do tyłu i podciąganie na rękach. Pompki natomiast można wykonywać zarówno umieszczając na taśmach ręce, jak i nogi. Aby zaangażować mięśnie brzucha można podciągać kolana do klatki piersiowej pozostawiając dolne kończyny w taśmach. Dzięki tym taśmom możliwe jest również wykonywanie różnego rodzaju planków, czy to na łokciach czy na całych rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *