Kettlebell – odważnik fitness

Dbanie o formę kiedyś wymagało pomysłowości. Brak przyrządów do ćwiczeń, sprawiał że samodzielnie wymyślano przedmioty, które pozwalały na kształtowanie mięśni, a co za tym idzie także tężyzny fizycznej i siły. Był to wyznacznik statusu społecznego i każdy chciał znaleźć sposób, by nabrać sprawności. W tym celu ćwiczono z odważnikami, podnosząc je wielokrotnie. Żeliwne i ciężkie przedmioty wyrabiały mięśnie. Jak się okazuje, dawne metody mogą sprawdzać się także i dziś.

Najlepszym tego przykładem jest kettlebell, czyli charakterystyczny żeliwny odważnik, który dzięki uchwytowi, pozwala na wykonywanie różnych ćwiczeń. Efektami treningu z kettlebell są głównie:

  1. rozbudowane mięśnie
  2. spalona tkanka tłuszczowa
  3. poprawa kondycji

Odważnik wymyślony został ponad 100 lat temu. Jednak nie wiadomo, kto jest autorem tego niezastąpionego urządzenia treningowego.

 

Kettlebell - odważnik fitness

fot. Cajie

 

Odważnik, zwany popularnie kettlebell, teraz powraca do łask. Warto zatem przeszukać strych w domu dziadka i zaoszczędzić sporą sumę na obowiązkowym już sprzęcie w każdej siłowni. Odważnik, którego waga wynosi od 12 do 24 kg (dobierana jest do poziomu ćwiczeń), daje duże możliwości. Podnoszenie takiego ciężaru za pomocą uchwytu pozwala na trening różnych partii mięśni, poczynając od pleców, przez biceps i triceps, na brzuchu kończąc. Poza tym ćwiczenia z kettlebell wzmagają koordynację i gibkość. Eksperci potwierdzają skuteczność treningów z odważnikiem. Stosowany jest on w jednostkach wojskowych oraz przez strongmanów. Angażuje bowiem całe ciało, ale nie obciąża stawów i więzadeł.

Trening z kettlebellem jest bardzo prosty. Nie można jednak zapomnieć o kilku podstawowych zasadach:

  1. Po pierwsze, przynajmniej pięciominutowa rozgrzewka przed serią ćwiczeń. Zanim zaczniesz podnoszenia, wykonaj szereg podskoków, wymachów kończyn oraz krążeń ramion, by przygotować ciało do wysiłku.
  2. Po drugie, odpowiednia postawa – proste plecy, ugięte nogi w kolanach, ściągnięte łopatki.
  3. Po trzecie, kontrola oddechu. Podczas napinania mięśni brzucha wciągaj powietrze, wypuszczaj przy rozluźnianiu.
  4. Po czwarte, mierz siły na zamiary. Nie forsuj swojego organizmu, na pierwsze treningi wybierz lżejszy odważnik.

Przykładowy trening kettlebell:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *