Gumy i taśmy oporowe

Gumy i taśmy oporowe to akcesoria, którymi wzbogacić można trening różnego typu. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary doskonale sprawdzą się w czasie domowych ćwiczeń.  Używane są także na salach fitness i siłowniach.

Treningi taśmami i gumami oporowymi

Gumy i taśmy oporowe wykorzystywać można przy ćwiczeniach różnego typu: od treningów mających na celu wzmocnienie mięśni i siłowych, po ćwiczenie rozluźniające, takie jak pilates. Dodatkowo wykorzystywane są także w ćwiczeniach rehabilitacyjnych – taśmy wpływają na intensywniejszą pracę mięśni, przez co mogą przyspieszyć rekonwalescencję. Taśm gumowych używać można w treningach domowych. Wykorzystywane są także na siłowniach i w klubach fitness.

Dlaczego warto włączyć ćwiczenia z gumami do swoich treningów?

Ćwiczenia z taśmami umożliwiają poprawę sylwetki, wpływają na mobilność stawów, a także wzmacniają mięśnie. Trening z gumami polecany jest również dla osób, które chcą zlikwidować cellulit.

Jakie gumy gimnastyczne wybrać?

Wybór gumy gimnastycznej uzależniony jest od typu ćwiczeń, jakie planujemy wykonywać, a także celu, jaki chcemy osiągnąć. Do ćwiczeń rozluźniających i rozciągających przeznaczone są taśmy pilates, który opór, w zależności od wybranego modelu, może wynosić od 5 do 25 kilo. Mini bands to z kolei gumy wykorzystywane podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych, typu fitness, wzmacniających i rehabilitacyjnych. Do treningów siłowych wykorzystywane są najczęściej taśmy power bands, które są długie i stawiają duży opór. Można wykorzystywać je jako zamiennik do innego typu obciążników. Sprawdzą się np. przy wykonywaniu martwego ciągu, kiedy nie mamy dostępu do sztangi. Power bands wykorzystywane są także przy podciąganiu. W ramach treningu siłowego używane są także expandery, dzięki którym można rozwinąć mięśnie klatki piersiowej.

Przy wyborze gum do treningu, istotny jest również poziom zaawansowania. Taśmy i gumy różnią się od siebie oporem. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z ćwiczeniami, najlepsze będą taśmy o niewielkim oporze, a następnie stopniowe wprowadzanie gum, które wymagają użycia większej ilości siły.

Taśmy i gumy gimnastyczne często sprzedawane są w kompletach, które umożliwiają stopniowanie intensywności treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *