Trening z elektrostymulacją

aktywność fizyczna

Trening z elektrostymulacją mięśni (EMS) wywodzi się z fizjoterapii, ale od lat wykorzystywany jest także w sporcie. Gdy ćwiczymy do naszych mięśni docierają impulsy z mózgu, które powodują, że się one kurczą, przez co pracują. W EMS te impulsy są zastępowane elektrycznymi bodźcami, które emituje specjalne urządzenie. Wpływają one zarówno na mięśnie, które działają antagonistycznie – zginacze i ich prostowniki, jak również na mięśnie, których wspólne działanie składa się na dany ruch (mięśnie synergistyczne).

Podczas treningu osoba ćwicząca ma na sobie strój zwiększający komfort ćwiczeń. Na to ubranie nakłada się poszczególne elementy, które mają bodźcować mięśnie do pracy. Składają się na nie: specjalna kamizelka, w którą wbudowane są elektrody, pas biodrowy i opaski na ramiona i uda. Z urządzenia, które znajduje się na wysokości klatki piersiowej i pleców ćwiczącego rozchodzą się impulsy, które poprzez pasy wpływają na resztę ciała i angażują poszczególne mięśnie do skurczu. Możliwa jest jednoczesna stymulacja aż ośmiu grup mięśniowych. Kontrola natężenia odbywa się za pomocą specjalnej konsoli, która stanowi swego rodzaju centrum dowodzenia całego treningu. Postęp w ćwiczeniach jest zapisywany na karcie chip wbudowanej w urządzenie. Sam trening polega na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń, podczas których nasze mięśnie poddawane są dodatkowej stymulacji poprzez impulsy elektryczne.

Główne zalety treningu z elektrostymulacją:

  • pomaga w powrocie do formy po kontuzjach;
  • minimalizuje ryzyko przeciążenia;
  • poszczególne mięśnie są ćwiczone równomiernie;
  • ciało jest bardziej ujędrnione, mięśnie mocniejsze, zmniejsza się także cellulit;
  • podczas jednego treningu pracują wszystkie główne partie mięśniowe, przez co może on być krótszy;
  • mogą go stosować osoby mające problemy ze kręgosłupem i stawami, badania wskazują, że łagodzi on dolegliwości bólowe związane z układem ruchu.

Trening EMS nie jest wskazany dla kobiet w ciąży oraz osób z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz chorujących na nowotwory. Polecany jest dla osób, które w krótkim czasie chcą uzyskać dobry efekt lub nie lubią tradycyjnych ćwiczeń. Treningi nie wymagają dużego zaangażowania ćwiczącego, ruchy są proste, więc nie trzeba za bardzo skupiać się na technice ćwiczeń.

Fani treningu z elektrostymulacją twierdzą, że jest to nowoczesny i bardzo efektywny sposób ćwiczeń, który szybko i bezboleśnie daje świetne efekty. Co natomiast mówią przeciwnicy tego typu treningu? Twierdzą oni, że trening z elektrostymulacją nie wpływa na pracę układu krążenia, przez co nie daje tak dobrych efektów, jak „prawdziwy”. Nie usprawnia również znacząco naszego metabolizmu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że elektrostymulacja „rozleniwia” mięśnie, które po skończeniu treningów pracują mniej efektywnie niż wcześniej. Nie wykształca on również pozytywnych nawyków – takich jak skupienie podczas ćwiczeń oraz praca nad wybranymi partiami mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *