Jak przyspieszyć metabolizm?

Bialko w diecie sportowca

Zgrabna sylwetka to cel większości z nas. Jednak wraz z upływem lat trudniej o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wówczas warto zadbać o właściwy metabolizm, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać wymarzoną wagę. Na sklepowych półkach nie brakuje produktów, które aktywizują pracę układu pokarmowego i przyśpieszają spalanie tłuszczu. Uwzględniając je w codziennym jadłospisie można w szybkim czasie osiągnąć zamierzony efekt.

Na szybszą przemianę materii wpływają ostre przyprawy, takie jak pierz czy chili. Pierwsza z nich zawiera piperynę, a druga kapsaicynę, które silnie podkręcają metabolizm i przyspieszają spalania zjedzonych w ciągu dnia kalorii. Również dodawanie do potraw imbiru korzystnie wpłynie na przemianę materii. Imbir zwiera gingerol, który zdaniem naukowców ułatwia redukowanie tkanki tłuszczowej z okolic brzuchu. Kolejna przyprawa, która powinna znaleźć się w kuchni osób odchudzających się jest curry, która jest źródłem cennego kwasu hydroksycytrynowego (HCA), hamującego uczucie apetytu. Większość preparatów na odchudzanie zawiera właśnie HCA.

Powtarzany przez lata mit o szkodliwości wszystkich tłuszczy i wpływie ich na wzrost wagi został już obalony. Okazuje się, że tłuszcz może wspomagać odchudzanie. Szczególnie cenne na diecie są produkty z dużą zawartością kwasów tłuszczowych z rodziny omega. Dlatego dietetycy zalecają jedzenie łososia, halibuta, tuńczyka czy śledzia. Dobry tłuszcz znajdziemy też w awokado oraz w siemieniu lnianym.

Receptą na sprawny metabolizm jest także woda, której minimalne dzienne spożycie powinno wynosić 2 litry. Dobrze nawodniony organizm pracuje na wyższych obrotach, a my nie czujemy głodu.

Jednak żadna dieta nie obejdzie się bez wysiłku fizycznego, który także pozytywnie wpływa na metabolizm. Powinien być on umiarkowany i nie za długi w graniach 70 minut dziennie, bo wtedy spalamy najwięcej kalorii. Między treningami zaleca się robienie 20 godzin przerwy, by organizm właściwie się zregenerował. Ponadto siedzący tryb życia należy zmieniać na bardziej aktywny, gdzie zamiast wieczoru na kanapie wybierzemy spacer do parku. Wdrożenie powyższych zasad i ich skrupulatne przestrzeganie umożliwi utrzymanie zdrowia oraz prawidłowej masy ciała bez większych wyrzeczeń czy restrykcyjnej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *