Jak wrócić do sportu po kontuzji?
Bez względu na przyczynę i rodzaj doznanej kontuzji sportowej powrót do pełnej sprawności fizycznej wymaga zachowania cierpliwości i zdrowego rozsądku. Nadmierny pośpiech i chęć szybkiego nadrobienia zaległości może doprowadzić do pogłębienia się urazu lub powstania nowych problemów, czasem całkowicie wykluczających z dalszego uprawiania sportu. Dlatego tak bardzo ważne jest stopniowe powracanie do treningów i powolne przyzwyczajanie organizmu do wysiłku.
Każda kontuzja oznacza nieuchronną przerwę w treningach. Powrót do formy odbywa się w kilku etapach. Mimo to zawsze na początku należy zasięgnąć opinii lekarza. Podstawą podjęcia decyzji o powrocie do ćwiczeń powinno być zakończenie okresu rehabilitacji i brak jakichkolwiek dolegliwości powstałych w wyniku kontuzji, w początkowym etapie warto zaopatrzyć się w odpowiednie stabilizatory, które będą dodatkowo chronić kontuzjowany narząd.
- Pierwsze treningi należy zacząć od ćwiczeń typowo rozciągających i wzmacniających stawy, mięśnie oraz ścięgna. Ilość powtórzeń i tempo ćwiczeń należy zwiększać stopniowo, dodając kolejne obciążenia. Na początek dobrym rozwiązaniem jest pływanie, które działa pozytywnie na pracę mięśni oraz stawów, pobudza pracę serca i układu krążenia. Dobrym rozwiązaniem jest także bieganie na krótkich dystansach.
- Kolejny etap stanowią treningi siłowe, stopniowo obciążające organizm, oraz wytrzymałościowe, które poprawiają ogólną wydolność organizmu. Początkowo powinny być wykonywane na przemian, każdego dnia jeden rodzaj wysiłku. Następnie, po upływie około trzech tygodni można wykonywać dwa rodzaje ćwiczeń w ciągu jednego dnia.
- Ostatni etap powrotu do uprawiania sportu stanowią regularne treningi, sprawdzające siłę i wytrzymałość organizmu oraz sprawność narządu, który uległ wcześniej kontuzji.
W każdym etapie rekonwalescencji ważna jest odpowiednia suplementacja diety, zwłaszcza w kompleks witamin i minerałów. Szczególnie zaleca się witaminę C, odpowiedzialną za syntezę kolagenu. Warto zadbać o odpowiednią porcję kwasów tłuszczowych omega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne.
Poważnym problemem towarzyszącym każdej kontuzji, oprócz urazu fizycznego jest również uszczerbek w psychice człowieka. Kontuzja jest dla osoby zajmującej się sportem bardzo przykrym doświadczeniem, wyłączającym na jakiś czas, a niekiedy niestety na zawsze, z aktywności ruchowej. Może powodować stany nerwowe czy nastroje depresyjne. Nawet po zakończeniu rehabilitacji może pojawiać się lęk i niepewność przed uprawianiem sporu i obciążaniem kontuzjowanego narządu. Dlatego ważna jest terapia mentalna, wspierająca cały proces powrotu do pełnej sprawności. Pozytywna motywacja i umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami może znacznie przyśpieszyć proces rekonwalescencji. Warto skorzystać z pomocy psychologa, trenera lub innego specjalisty. Nieocenione jest wsparcie bliskich osób.
Bywa niekiedy, że doznana kontuzja sprawia, że sportowiec staje się lepszy. Dlatego należy wykorzystać maksymalnie czas powrotu do pełnej sprawności sportowej, by swoje wady zmienić w zalety, a słabości w siłę.