Jak zachować formę nie wychodząc z domu?

Trening poprawia humor

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

W obecnej sytuacji, gdy w kraju panuje epidemia groźnego wirusa Covid-19, warto zostać w domu. Jest to jedyna metoda, która może dać 100% pewności, że do zakażenia nie dojdzie. To, że siedzisz w domu, nie oznacza jednak, że musisz przykleić się do kanapy z miską popcornu i zapomnieć o dbaniu o siebie! Wręcz przeciwnie. Podczas kwarantanny powinieneś szczególnie pamiętać o tym, aby dotlenić i rozruszać organizm poprzez ćwiczenia. Jak zachować formę nie wychodząc z domu?

Rozgrzewka

Jest obowiązkowa przed każdym, ale to każdym ćwiczeniem. Rozciągnięcie mięśni i rozruszanie zastałych kości to podstawa. Ćwiczenia rozgrzewające pomogą uniknąć przykrych urazów i zapewnią bezpieczeństwo podczas późniejszego treningu.

Rozgrzewka powinna trwać minimum 10 minut. Sposobów na to, aby przygotować się do treningu jest wiele. Dobrym pomysłem jest rowerek stacjonarny albo krótki trucht na bieżni. Jeżeli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu, spróbuj taki zestaw:

  • 3 minuty pajacyków,
  • 2 minuty wykroków w przód,
  • 1 minuta krążenia biodrami,
  • 1 minuta krążenia głową,
  • 1 minuta krążenia ramionami,
  • 1 minuta krążenia nadgarstkami,
  • 1 minuta krążenia kostkami.

Biegaj w miejscu

Choć brzmi to śmiesznie to jest to najlepszy sposób, aby się pobudzić, dotlenić i odrobinę zmęczyć. Takie ćwiczenie angażuje wszystkie mięśnie w Twoim ciele i jest doskonałe, aby wymodelować sylwetkę. Pamiętaj o tym, aby założyć odpowiednie, sportowe obuwie i strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów. Biegaj przez minimum 15 minut, zmieniając tempo na szybsze i wolniejsze co 2 minuty.

Podskoki w górę

To ćwiczenie nie jest trudne, ale wymaga skupienia. Złącz ze sobą stopy i przyciągnij ręce do klatki piersiowej. Teraz możesz już skakać, pamiętaj jednak, żeby pięty odrywać od podłoża i koniecznie napnij brzuch! Powinieneś wykonać co najmniej 20 podskoków w jednej serii ćwiczeń.

Stepper

To może być również schodek albo inne, stabilne i dość szerokie podwyższenie. Ćwiczenia na stepperze pomagają spalać tkankę tłuszczową i dobrze radzą sobie ze znienawidzonym cellulitem. Na efekty nie trzeba długo czekać a żeby je uzyskać wystarczą 3 treningi tygodniowo. Jeden trening powinien natomiast trwać około 20 minut.

Zumba

Nie lubisz tradycyjnych ćwiczeń? Spróbuj poruszać się w rytm gorącej muzyki! Jeżeli nie znasz żadnych choreografii – poszukaj inspirujących filmików. A tych jest pełno na YouTube oraz portalach społecznościowych typu Instagram.

Jedz zdrowo

Wydaje Ci się, że tylko ćwiczenia wpływają na Twoją formę? Otóż nie, bardzo ważny jest również sposób odżywiania. Siedząc w domu masz dużo czasu aby szykować sobie jedzenie i jeść. Wykorzystaj to na gotowanie zdrowych, pełnowartościowych i zbilansowanych posiłków. Nie przesadzaj z węglowodanami – unikaj słodyczy, białego pieczywa i cukru. Postaraj się włączyć do swojej diety dużo warzyw i owoców. Nie objadaj się na noc, aby Twój żołądek miał czas na odpoczynek.

Epidemia, epidemią, jednak pamiętaj, że kiedy to wszystko się skończy dodatkowe kilogramy będą balastem, które nie pozbędziesz się tak łatwo. Zadbaj zatem o siebie, nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie ma takiej potrzeby, bo przecież tylko „siedzisz w domu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *