Kalistenika i street workout

Mangostar/bigstockphoto.com

Kalistenika to trening z masą własnego ciała. Od kilku lat ta forma ćwiczeń ponownie cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż pozwala zbudować pięknie umięśnioną sylwetkę i robi wrażenia na innych. Warto wiedzieć, że słowo kalistenika wywodzi się od starogreckich słów kallos i sthenos. Kallos czyli piękno, sthenos – siła.

Najprawdopodobniej kalistenika znana była 5000 lat temu, bo umożliwiała samodzielnie kształtowanie sylwetki bez konieczności używania jakikolwiek sprzętu. Taki rodzaj sportu był najlepszy dla żołnierzy, którzy dzięki ćwiczeniom z masą własnego ciała mogli utrzymać formę bez względu na miejsce.

Z czasem jednak, gdy na rynku pojawiło się wiele różnorodnego sprzętu do ćwiczeń, zaczęto odchodzić od kalisteniki na rzecz regularnych wizyt na siłowni i ćwiczeń z obciążeniem. W latach dziewięćdziesiątych wróciła moda na kalistenikę, ale pod postacią street workout, czyli ćwiczeń w przestrzeni miejskiej. Trend pojawił się na ulicach Nowego Jorku, gdzie przede wszystkim mężczyźni wykonywali trudne ćwiczenia kalisteniczne, takie  jak pompki, podciąganie na drążku, przysiady na jednej nodze. Widowiskowości całej dyscyplinie dodawało używanie znaków drogowych, poręczy czy schodów.

W krótki czasie zainteresowanie treningami street workoutu czy ogólnie kalisteniki pojawiło się także w Polsce. Inspirowane tym sportem zajęcia grupowe prowadzone są w klubach fitness, a niektórych miastach dostępne są specjalne siłownie na świeżym powietrzu, które pozawalają na przeprowadzenie optymalnego treningu.

Street workout to tak naprawdę węższa odmiana kalisteniki, przeniesiona na zewnątrz. Charakterystyczne dla tego rodzaju sportu są ćwiczenia znane przede wszystkim osobom uprawiającym gimnastykę sportową, czyli powolny muscle up (wspięcie siłowe), flaga (np. na znaku drogowym), przysiady na jednej nodze, podciąganie na jednej ręce, pompki w staniu na rękach (handstand push up).  Trening street workout z powodzeniem można wykonywać na placu zabaw, w parku czy na plaży, bo wszędzie znajdzie się coś, co umożliwi ćwiczenia z obciążeniem w postaci własnego ciała. Warunkiem poprawnego wykonywania takich ćwiczeń jest duża wytrzymałość mięśniowa, wypracowana przez regularne, dwugodzinne treningi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.