Nordic walking – jak dobrać kijki i buty?

Tsippendale/pixabay.com

Jedną z najważniejszych zalet nordic walkingu jest jego dostępność dla niemal wszystkich. Nie trzeba mieć wyrobionej kondycji fizycznej, gdyż intensywność wysiłku i czas trwania aktywności można dopasować do własnych możliwości. Nie trzeba też kupować drogiego sprzętu. Nie jest konieczna specjalistyczna odzież – wystarczy wygodne ubranie sportowe. Jednak zanim zaczniemy uprawiać ten sport, musimy się zaopatrzyć w odpowiednie kijki i buty.

Kijki

Ważne jest, by nie pomylić kijków do nordic walkingu z kijkami trekkingowymi. Niestety zdarza się, że są one sprzedawane pod błędnymi nazwami. Podpowiadamy więc, jak je odróżnić. Kije do nordic walkingu mają gładkie uchwyty z lekkim wygięciem ku górze (nie są wyprofilowane na palce jak w przypadku kijów trekkingowych) oraz zapinane rękawiczki, a nie cienkie paski. Kije do nordic walkingu są też zwykle lżejsze, gdyż służą jedynie do odpychania się, podczas gdy w trekkingu ważna jest wytrzymałość. Groty też się różnią – w kijach do nordicu są one jedynie nieco zaostrzone, podczas gdy w trekkingowych powinny dać się dobrze umocować w podłożu.

Czym grozi ich pomylenie? Jeśli weźmiemy kijki trekkingowe na nordic walking, nie będziemy mogli stosować prawidłowej techniki chodzenia. W rezultacie będzie nam się szło trudniej, co w efekcie wpłynie na naszą postawę i może spowodować przeciążenie ramion i kręgosłupa. Natomiast używanie kijów nordicowych do trekkingu może się okazać wręcz niebezpieczne, zwłaszcza w trudnym terenie, jeśli kij nie zapewni wystarczającej stabilności i równowagi.

Jeśli chodzi o dobór kijków do nordic walking, trzeba dostosować ich długość do naszego wzrostu i proporcji. Gdy trzymamy kijki pionowo, powinniśmy mieć ramiona zgięte pod kątem ok. 90 stopni. Inna metoda to pomnożenie naszego wzrostu w centymetrach przez 0,68. Przykładowo, osoba o wzroście 170 cm powinna mieć kijki o długości 115 cm, choć bardziej zaawansowana może wybrać nieco dłuższe. Dłuższe kije zmuszają jednak do bardziej intensywnej pracy ramion. Najbardziej uniwersalne są kije teleskopowe o regulowanej długości. Możemy spróbować chodzenia z różnymi ustawieniami długości, zanim dobierzemy to optymalne.

Buty

Kilka lat temu w sprzedaży pojawiły się buty specjalnie przeznaczone dla miłośników nordic walkingu. Nie znaczy to, że nie można włożyć innych, np. takich do trekkingu. Jednak nie zaleca się butów do biegania ze względu na inny sposób stawiania stopy. Przy bieganiu ciężar ciała opiera się przede wszystkim na śródstopiu, podczas gdy przy nordic walkingu krok zaczyna się od pięty, a następnie ciężar ciała przenoszony jest do przodu. Dlatego ważne jest, by pięta była zamortyzowana grubą warstwą pianki i by podeszwa była elastyczna w rejonie śródstopia. Warto też zwrócić uwagę, by buty były wodoodporne. Służy temu specjalna membrana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *