Jak wybrać matę do treningu?

Mata treningowa

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Ćwiczenia bez właściwego sprzętu nie są w pełni efektywne. W klubach fitness profesjonalne akcesoria to podstawa różnych programów treningowych. Warto jednak niektóre z nich posiadać również w domu. Kompletny zestaw sprzętu do ćwiczeń ułatwi samodzielne dbanie o formę.

Kilkanaście minut dziennie pozwoli utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji. Podstawą do „domowej siłowni” jest bezsprzecznie mata. Dzięki niej można swobodnie ćwiczyć na panelach, dywanie czy terakocie, bez ślizgania się oraz dbając o higienę. W ten sposób ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń znacznie rośnie. Taką matę można również zabrać ze sobą do klubu fitness, mając pewność, że jest ona czysta i higieniczna. W sklepach dostępnych jest kilka wersji, które sprawdzają się przy różnych opcjach na aktywność fizyczną.

Którą matę najlepiej wybrać? Poniżej dokładny opis, który może być pomocny przy jej zakupie.

Mata ochronna

Niezbędny przy stabilizacji sprzętu sportowego, m.in. rowerków stacjonarnych. Działa antypoślizgowo oraz chroni powierzchnię przed zarysowaniem. Dodatkowo tłumi pojawiające się podczas ćwiczeń dźwięki.

Mata treningowa

Produkt uniwersalny, który ma najwięcej zastosowań w domu oraz klubie fitness. Taka mata niezbędna jest do ćwiczeń typu pilates czy aerobik, a także do stretchingu po innych zajęciach. Zapewnia ochronę przez poślizgiem oraz stłuczeniami. Miękka i kolorowa, produkowana przede wszystkim z syntetycznej pianki, zapewnia higieniczne i wygodne ćwiczenia.

Mata do jogi

Zdecydowanie najcieńsza, ma zaledwie od 2,5 do 3,5 mm. Jej zadaniem jest ochrona przed ślizganiem się przy wykonywaniu statycznego, ale bardzo wymagającego treningu jogi.

Mata Tatami

Maty znane przede wszystkim amatorom sztuk walki, głównie judo oraz karate. Te tradycyjne maty japońskie niegdyś wykonywano ze słomy, obecnie stosuje się znacznie trwalsze tworzywa, ze względu na intensywność treningów w oparciu o wschodnie sztuki walki.

Mata gimnastyczna

Typowy materac sportowy, który znajduje się w każdej sali gimnastycznej czy pomieszczeniach rehabilitacyjnych, w których ochrona przed upadkiem jest najistotniejsza.

Najpopularniejsze są oczywiście maty treningowe. Dostępne są one w sklepach w dwóch rozmiarach: 200×100 cm oraz 200×120 cm. Niekiedy zdarzają się mniejsze, nawet o połowę przeznaczone dla dzieci. Grubość maty treningowej nie przekracza 6 mm. Kupując jakąkolwiek matę zawsze trzeba sprawdzić jej wytrzymałość. Cieńszych nie zaleca się do bardziej intensywnych treningów. Ponadto materiał powinien być elastyczny i gładki, by łatwo można było usunąć z niego wszelkie zabrudzenia. Maty treningowe kupić można w sklepach sportowych, a niekiedy nawet w supermarketach. Jednak niska cena sugeruje, że produkt nie należy do bardzo wytrzymałych. Cena maty o wysokiej jakości oscyluje w przedziale 100-200 zł. Jednak droższy produkt na pewno będzie można dłużej wykorzystywać do różnego typu treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.