Nordic walking

Nordic walking

Zimową porą także można dbać o formę na świeżym powietrzu. Przykładem dyscypliny, która sprawdza się przy każdej temperaturze jest nordic walking. Jest to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej, ceniona szczególnie przez seniorów. Powód? Nordic walking nie ma ograniczeń wiekowych czy wagowych, ćwiczyć może każdy, gdy tylko nabierze na to ochotę. Nordic walking ma wiele zalet, prócz pozytywnego wpływu na zdrowie i sylwetkę, to świetny sposób na towarzyskie spotkania. Marsz z kijkami nie musi być intensywny, a wspólny spacer dodatkowo uatrakcyjni tę dyscyplinę. Niemniej nordic walking polecany jest przez trenerów fitness jako sposób na przygotowanie się do poważniejszych treningów. Można go uprawiać wszędzie – na parkowych ścieżkach, w lesie, a nawet miejskim chodniku.

Nordic walking to także tani sport. Inwestycja ogranicza się wyłącznie do zakupy dwóch specjalnych kijów, które dostać można nawet w supermarketach w promocyjnych cenach. Uprawiając nordic walking nie trzeba się martwić o dojazdy na siłownię oraz drogie karnety, sami decydujemy, kiedy odbędzie się trening i jak długo będzie trwał. A co ważne, nordic walking polecany jest także jako forma rehabilitacji po kontuzjach i urazach. Wynika to z zabezpieczenia stawów oraz spokojnego, miarowego tempa marszu. Taki trening z pewnością przyda się osobom, które większość doby spędzają przed ekranem telewizora. Zamiast jechać autobusem czy samochodem do biura – warto wybrać spacer z kijkami. Nawet 30 minut ćwiczeń dziennie pobudzi metabolizm i pomoże zwalczyć zbędne kilogramy. Nordic walking to również ratunek przed osteoporozą, osoby z bólami stawów, kolan lub placów także mogą uprawiać ten sport.

Na czym opierają się reguły prawidłowego nordic walkingu?

Zasady są proste i każdy w kilka chwil nauczy się, jak właściwie chodzić z kijkami. Pamiętaj, że przed każdym treningiem, musisz przygotować mięśnie do wysiłku krótką rozgrzewką. Kilka przysiadów, skłonów i głębokich wdechów zabezpieczą ciało przed niepotrzebną kontuzją. W czasie rozgrzewki można wspomagać się kijkami. Bardzo ważne jest, aby przy wykonywaniu przysiadów kolana znajdowały się nad kostkami. Maszerować można szybko lub siłowo. W obu przypadkach wykonuj jednocześnie krok prawą nogą i ruch do przodu lewą ręką. I tak na zmianę – lew noga, prawa ręka. Kije trzymaj, uginając ręce pod kątem 90 stopni. Ruchy wykonuj tylko obręczą barkową. Kijami najlepiej odpychać kilkanaście centymetrów za sobą. Technika po kilku treningach będzie przychodzić automatycznie.

Prawidłowa technika chodzenia z kijkami:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *