Callanetics
Modna na aktywność fizyczną trwa w najlepsze. Ostatnio do łask wraca znany od dziesiątek lat zestaw ogólnorozwojowych ćwiczeń, określany jako callanetics. Wady postawy okazały się bowiem motywacją do stworzenia programu ćwiczeń. W latach osiemdziesiątych Callan Pickney cierpiała z powodu krzywych nóg i bardzo zaokrąglonych pleców. Postanowiła zniwelować te mankamenty stosując odpowiednie ćwiczenia. I tak powstał callanetics.
Trening angażuje wszystkie partie mięśni, dbając zarówno o postawę, jak i kondycję. Intensywnie pracują ramiona, brzuch, pośladki, plecy oraz nogi. Regularne ćwiczenia ujędrniają i wzmacniają zwiotczałe mięśnie, co już po miesiącu treningów można zauważyć. Pośladki są ładnie zaokrąglone, ramiona wyrzeźbione, a brzuch płaski.
Tym co wyróżnia callanetics od innych programów ćwiczeniowych jest sposób wykorzystywania poszczególnych grup mięśni. Niewielki, ale bardzo dokładny ruch, pozwala na otrzymanie optymalnego rezultatu. Ćwiczenia skierowane są przede wszystkim do kobiet, ale mężczyźni także z powodzeniem mogą je wykonywać. Nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych. Specjalne ćwiczenia rozgrzewające na ramiona, brzuch, pośladki, plecy i nogi, kończy się stretchingiem. Trening można zaliczyć do intensywnych, dlatego najlepiej wprowadzać go stopniowo do codziennych czynności. W pierwszych fazach zaleca się dwie godziny w tygodniu. Z czasem można zwiększać częstotliwość. Najefektywniejsze jest trenowanie codziennie po przynajmniej 15 minut.
Ważne jest również, aby trening był bezpieczny. Z tego powodu warto pierwsze zajęcia wykonać pod okiem profesjonalnego trenera. Wyłapie on ewentualne błędy i podpowie, jak najlepiej wykonywać wszystkie serie ćwiczeń. Efekty dzięki temu na pewno będą lepsze, a ryzyko kontuzji znacząco zmaleje. Pamiętaj, by podczas treningu utrzymywać właściwą postawę, a ćwiczenia wykonywać w odpowiedniej kolejności. Niezmierne istotne jest także oddychanie – wdech nosem, a wydech ustami. Zwolennicy callanetics twierdzą, że 1 godzina takich ćwiczeń to to samo co 20 godzin zwykłego aerobiku. A do tego callanetics nie powoduje bólu mięśni czy innych urazów, których łatwo nabawić się na siłowni.
Pełen plan ćwiczeń można znaleźć w internecie. Filmy instruktażowe będą bardzo pomocne podczas pierwszych treningów, szczególnie gdy nie ma się możliwości skorzystania z usług trenera personalnego. Część ćwiczeń wykonuje się w określonej jednostce czasu, np. 50 sekund, inne natomiast należy wielokrotnie powtórzyć. Skłony, przysiady, brzuszki, wymachy oraz podciągnięcia – to tylko niektóre z ćwiczeń, które wchodzą w skład callanetics. Trening najczęściej trwa 60 minut i rozpoczyna się od rozgrzewki, w czasie której przygotowuje się całe ciało do wysiłku. Część właściwa trwa 45 minut, a cały trening obowiązkowo kończy się rozciąganiem. To pozwoli uniknąć uciążliwych zakwasów, a kolejny trening nie będzie już tak wyczerpujący.