Otwarcie siłowni, basenów i klubów fitness
Ponad 8 miesięcy branża fitness oraz aquaparki i baseny czekały na otwarcie. Nowe rozporządzenie pozwala na przywrócenie działalności od 28 maja pod warunkiem zachowania 50 proc. obłożenia. W przypadku klubów fitness obowiązuje limit 1 osoby na 15 mkw. powierzchni sali do ćwiczeń. Obiekty są w pełnej gotowości. Spodziewane jest duże zainteresowanie po tak długiej przerwie, co w dobie trwającej pandemii nie jest pożądanym zjawiskiem. Z tego właśnie względu klienci muszą dostosować się do nowych reguł podczas korzystania z basenu, siłowni czy aquaparku.
W najnowszych rozporządzeniu rządu podano, że przywrócona będzie działalność basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych, które do tej pory mogły świadczyć usługi tylko zawodowym sportowcom lub w celach leczniczych. Teraz po bardzo długim czasie każdy będzie mógł skorzystać z rekreacji i aktywności sportowej, ale w reżimie sanitarnym. Oznacza to, że basen, aquapark lub inny obiekt sportowy może funkcjonować z połową obłożenia oraz zachowaniem odpowiedniej odległości, szczególnie w strefie kasowej oraz szatni. Maseczki ochronne nadal obowiązkowe są w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego wchodząc do klubu fitness czy aquaparku należy mieć je na sobie, dopiero w szatni można je zdjąć. Zarządcy takich obiektów musza też zadbać o ochronę swoich pracowników, którzy klientów mogą obsługiwać tylko w maseczkach, z wyjątkiem ratowników i instruktorów podczas zajęć sportowych.
Ponadto na mocy rozporządzenia ponownie mogą być czynne trybuny. W tym wypadku również obowiązuje limit 50 procent oraz konieczność zachowania 1,5 m odstępu między osobami. Przed wejściem na widownię musi znajdować się stacja dezynfekcji rąk oraz stosowne komunikaty i instrukcje. Takie same środki muszą być ogólnodostępne w całym obiekcie, a części wspólne jak poręcze, klamki, barierki powinny być regularnie dezynfekowane przez obsługę. Warto nadmienić, że 50-procnetowe limity nie dotyczą obiektów, prowadzących „działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów; dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych”. Kiedy zamknięte obiekty sportowe będą mogły działać przy pełnym obłożeniu? Rząd do tej pory nie zdradził możliwej daty pełnego otwarcia branży.